«

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü, Eyyübiye’deki hastanede doğumhanenin hijyen koşullarından uzak olduğu ve hastaların yatacak yeri olmadığına ddiaları Meclis gündemine taşıdı.

Eyyübiye Eğitim ve Araştırma Hastanesi, doğumhanedeki koşulların yetersizliğiyle gündeme geldi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü, bir vatandaşın kendisine anlattığı iddiaları Meclis gündemine taşıdı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya önerge sunan vekil Sürücü önergede, vatandaşın kendisine aktardığı “Danışmadaki arkadaş eğer maddi durumumuz yeterli ise hastayı özel bir hastaneye götürmemiz gerektiği konusunda ısrarcı oldu. Hastanenin yeterli donanıma ve personele sahip olmadığını ve hastalara iyi davranılmadığını izah etti. Ben de gelinimi alıp özel hastaneye sevkini vermelerini istedim. Fakat girişte yaptıkları gibi hastanın çıkışını da hastanın kendisinin yapmak zorunda olduğunu söylediler. Ben de doğumhaneye çıkıp gelinimi almaya gittim. İçeri zorla girdiğimde ise karşılaştığım manzara karşısında ne yapacağımı şaşırdım. Doğumhane dedikleri yer koca bir salondan oluşuyordu ve tüm hastalar aynı ortamdaydı. Hijyen koşullarının en alt safhada olduğu bir ortamdı. Hastaların uzanacakları yatakları bile yoktu bazıları yerde oturmuş bazıları ise duvara yaslanmış durumdaydılar. Hastalara bakmakla yükümlü olan personeller ise hastalara hakarette bulunuyorlardı. Personeller hijyen için gerekli hiçbir önlem almamıştı. Daha sonra hastamın sevkini alarak özel bir hastaneye götürdüm” iddialarına yer verdi.

SORU ÖNERGESİ

Vekil Sürücü Bakan Koca’ya bu iddialar doğrultusunda şu 3 soruyu yöneltti:

“1.      Mevcut iktidarın sürekli inkâr ettiği hastanelerin personel eksikliğini ne zaman giderecektir?

2.      Şanlıurfa’da doğum oranın en fazla olduğu yer Eyyübiye ilçesi olduğu bilinmektedir. Buna rağmen Eyyübiye ilçesindeki hastanede neden sadece bir tane kadın doğum ünitesi bulunmaktadır?

3.      Ülkemizde hastane enfeksiyonundan dolayı ölüm oranının yüzde yetmişleri bulduğu bilindiği halde hastanelerde neden yeteri kadar hijyene önem verilmemektedir?”

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *