«

Ovacık kırsal mahallesinde doğaya gelişigüzel dökülen çöpler yığına döndü. Yığına dönen çöpler doğaya da zarar veriyor. Çöplerin içerisinde zirai ilaç artığından tutun evsel atıklara kadar ne ararsanız var.

Haber Merkezi

Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesine bağlı kırsal alanda çöpler toplanmayınca ortalığa İstanbul çöplüklerini andıracak tarzda çöp yığınları oluşuyor. Bu yığınlardan biri de Hilvan İlçesine bağlı Ovacık (Hasenik) mahallesinde oluştu. Toplanmayan çöpler mahalle sakinleri tarafından gelişigüzel doğaya dökülüyor. Dökülen çöpler içerisinde yer alan plastik, demir, zirai ilaç atıkları ve evsel atıklar doğaya zarar verirken çöp yığınlarının yanında geçenlerin de olumsuz etkilenmesine neden oluyor. Duruma tepki gösteren vatandaşlar, “Kimsenin doğaya ve insan sağlığına zarar verme gibi bir hakkı yok” dedi.

Zirai ilaç artıkları var

Doğada çözülüp toprağa karışması yüzyıllar alan maddelerin de içerisinde bulunduğu çöpler doğaya zarar verirken mahalle sakinleri ve yetkili belediyeler ise bu durumu görmezden geliyor. Bütün dünyada akıllı şehirlerden bahsedilirken Şanlıurfa’da hala çöp sorununun gündeme gelmesi Şanlıurfa belediyeleri ve Şanlıurfalılar adına büyük bir eksik olarak öne çıkıyor. Metropol şehirlerde görmeye alışkın olduğumuz bu görüntülerin Şanlıurfa kırsalında oluşması ise dikkatlerden kaçmadı.

Tarım alanlarına zarar veriyor

Türkiye’nin en büyük tarım havzası konumunda olan Şanlıurfa’da fıstık üretiminin merkezi olan Ovacık mahallesinde bu görüntülerin oluşması tarımsal alanda da oldukça sıkıntı yaratıyor. Yukarı Ekece, Ovacık ve Gelenek mahalleleri arasında yer alan çöp yığınında dolayı özellikle fıstık bahçeleri ve üzüm bağları olumsuz etkileniyor. Rüzgârın çöplerden ayırdığı naylon tarzı atıklar bahçelere yayılarak zarar veriyor. Bu da bölgede bulunan çiftçilerin tepkisine neden oluyor. Çiftçiler çöplerin tarım ve yerleşim alanlarından uzak bir alana dökülüp burada imha edilmesini istiyor.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *