«

KADEM Şanlıurfa Temsilciliği ve Harran Üniversitesi iş birliğiyle kadınlara yönelik düzenlenen Siyaset Akademisi Eğitimi, 18 Aralık 2018 – 8 Ocak 2019 tarihleri arasında Şanlıurfa’da gerçekleşti. “Siyasette bende varım” diyerek başvuran 69 kadın arasından seçilen 40 kadın, akademiye katılarak eğitim aldı.

Kadın Siyaset Akademisi’nde; Prof. Dr. Esra Siverekli “Yerel Yönetim Yapıları ve Görevleri” konusunda ders verirken; Doç. Dr. Mahmut Öztürk “Diksiyon ve Hitabet”, Doç. Dr. Mithat Karasu “Siyaset ve Demokrasi”, Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Çakır “Liderlik”, Dr. Öğr. Üyesi Hatice Aztimur “Toplumsal Cinsiyet Adaleti” ve Av. Cüneyd Altıparmak ile Av. Lamih Çelik “Yerel Yönetime Katılım” gibi konularda çeşitli eğitimler verdiler.

Eğitim sonunda Şanlıurfa Ticaret Odası ev sahipliğinde düzenlenen sertifika törenine; AK Parti Milletvekili Derya Bakbak, Şanlıurfa Ak Parti MKYK Üyesi Vildan Polat, Harran Üniversitesi Rektör Danışmanı Hatice Şeker Parmaksız, KADEM Şanlıurfa Temsilcisi Dilşah Beyaz Öztürkmen ve birçok seçkin konuk katıldı.
Törenin açılış konuşmasını yapan KADEM Şanlıurfa Temsilcisi Dilşah Beyaz Öztürkmen; kadınların, mahallesinde, ilçesinde, ilinde dolayısıyla yerel idarelerde erkeklere oranla daha az katılım sağladıklarını belirterek, yapılacak desteklerle kadınların siyasete aktif katılımlarını arttırmayı ve karar alma mekanizmalarında daha fazla görünür olmalarını amaçladıkları ifade etti. Öztürkmen, “Bizler KADEM olarak kadının, yerel siyasette özne olması adına elimizden geldiğince hep birlikte çaba sarf edeceğiz.” dedi.

“Kadın güçlendikçe Türkiye güçlenecektir.”
Öztürkmen’in ardından konuşan Gaziantep Ak Parti Milletvekili Derya Bakbak; eğitimin önemini vurgulayarak kadınların toplumun üst kulvarına taşınabilmesi için eğitimin bir ön şart olduğunu ve yerel siyasette kadınların katılımının Türkiye’yi güçlendireceğini belirtti. Sayın Cumhurbaşkanımızın, “Kadın güçlendikçe Türkiye güçlenecektir” sözünün altını çizerek siyasette ve sosyal hayatta kadının güçlenmesi için hükümet çalışmalarından bahsetti. Hükümetin; Anayasada, Medeni Kanunda ve Devlet Memurları Kanununda kadınlara yönelik yapılan pozitif düzenlemelerin önemini vurguladı.
Tören sonunda KADEM Kadın Siyaset Akademisi Porgramı’na katılan kadınlara sertifikaları takdim edilirken akademi eğitimlerine destek veren Harran Üniversitesi öğretim üyeleri ve avukatlara da teşekkür plaketi verildi.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *