«

Basın ilan Kurumu, yazılı basın sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünün karşılanmasına yönelik 31 Aralık 2018’de Mardin’de başlattığı “Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı” sona erdi.

114 saat süren Eğitim programının sonunda 21 kursiyer yazılı sınava girdi. Sınavda başarı sağlayan kursiyerler bazı basın işletmelerinde istihdam edilecek. 7 Şubat’ta ise sertifika töreni gerçekleştirilecek.

Alanlarında tecrübeli akademisyen, profesör ve gazeteciler programda eğitmenlik yaptı. Bunlardan Sosyal Medya Uzmanı Doç. Dr. Levent Eraslan, Gazeteci ve Sunucu Fuat Kozluklu, Gaziantep Hasan Kalyoncu Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Can Bilgili ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muharrem Özen, İlke Haber Ajansı (İLKHA) Genel Müdürü Mahmut İrtem, Grafiker Beyhan Çalışkan, Mardin Artuklu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Ömer Bozkurt, Spor Yorumcusu ve Gazeteci Saffet Azbay ve Mardin Artuklu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Beyhan Kanter, Mardin İl Müftüsü İsmail Çiçek ve Mardin Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Bektaş, Radyo Zergan Genel Yayın yönetmeni Özcan Yılmaz, Mardin’in en eski gazetecilerinden Fotoğraf Sanatçısı Adnan Avuka, Senarist ve Yazar Ahmet Tezcan, Avukat Bahattin Uncu ve Anadolu Ajansı Diyarbakır Bölge Müdürü Erdem Gültekin kursiyerlere eğitim verdiler.

Programa ayrıca, Mardin Ömerli Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Mehtap Bingül, Mardin Orman İşletme Müdürü Siyamet Kaya ve İYİ Parti Mardin İl Başkanı Süleyman Akar,
AK Parti Artuklu İlçesi Belediye Başkan Adayı Abdulkadir Tutaşı, Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Şanlıurfa İl Müdürü Erdoğan Güvel ve Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Cemiyeti başkanı Tahir Gülebak,Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muharrem Özen ile Kamu Gözetim Kurumu Başkanı Rıza Çelen kursiyerlerle bir araya gelerek tecrübelerini aktarıp, kursiyerlerin sorularını cevaplandırdılar.

Canlı telefon bağlantısı ile kursiyerlere destek verdiler

Programa eğitmen olarak katılan Sosyal Medya Uzmanı Doç. Dr. Levent Eraslan’ınmoderatörlüğündemedya dünyasının önde gelen gazeteci ve televizyoncularından;Gazeteci Nedim Şener,Dünya Gazetesi’nden Mehmet Kaya,TV 24 Haber Müdürü İbrahim Güneş,Best FM Radyo Habercisi Cem Eraslan,Fox TV haber sunucusu İsmail Küçükkaya,TRT Radyo Habercisi Falih Akıcı,Yeni Birlik Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Okan Sarıkaya, TRT Haber Muhabiri Emre Yüncü,Gazeteci Mehmet Akif Ersoy, Cengizhan Cevahiroğlu, İsmail Umut Arabacı,Akşam Gazetesi Yazarı Özkan Tamirakve Radyo Viva ve Show Genel Yayın Yönetmeni ve Milliyet Gazete Yazarı Özay Şendir telefonla bağlanarak meslek deneyimlerini aktardılar ve kursiyerlerinsorularına cevap verdiler.

Günbegi’den teşekkür

Basın İlan Kurumu Mardin Şube Müdürü Adnan Günbegi ise yaptığı açıklamada, “BİK Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ertem ile BİK Genel Müdürü Yakup Karaca’nın himayelerinde “Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı”nın ilkini Diyarbakır’da, ikincisini ise Mardin’de gerçekleştirdik. Diyarbakır’da eğitim alan 25 kursiyerden 24’ünün çeşitli basın kuruluşlarında çalışmaya başladılar. Mardin’de ise 26 Aralık 2018 tarihinde mülakatlarımız oldu, Batman, Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa ve Şırnak illerinde başvuru 40 kişiden 25’i bu mülakatı geçerek eğitim almaya hak kazandı. 31 Aralık 2018 tarihinden itibaren bu kursiyerlerimizin eğitimlerine başlandı. Artuklu Kaymakamlığı binasının konferans salonunda hafta içi 09.00 ile 17.00 saatleri arasında yapıldı. Eğitimlerimiz alanında uzman, akademisyenlerin katılımıyla devam etti. 25 Ocak’ta kursumuz sona erdi. Kursiyerlerimiz, 30 Ocak´ta yaptığımız yazılı sınavdan başarılı olanlar; gazete, ajans veya TV’lerde İŞKUR’un işbaşı programı çerçevesinde istihdam ettirilerek çalışacaklardır. Ayrıca bize bu imkânları sunan BİK Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Adnan Ertem, BİK Genel Müdürü Yakup Karaca ve proje Birimine, DİKA Yönetim Kurulu Üyesi Mardin Valisi Sn Mustafa YAMAN, Artuklu Kaymakamı Şakir Öner ÖZTÜRK, DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, İŞKUR İl Müdürü Mehmet Akın ile programımıza bölge de yoğun katılım sağlayan kursiyerlerimiz ve basın camiasının değerli mensuplarına teşekkür ederim.” dedi.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *