«

HDP Şanlıurfa milletvekili Ayşe sürücü adalet bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle Şule ÇET ve Kutay MERİÇ’e rapor düzenleyen Nuri AYDIN hakkında soru önergesini soru önergesi verdi.

İşte Sürücü’nün verdiği önerge;
 TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA
Aşağıdaki sorularımın, Adalet Bakanı Abdülhamit GÜL tarafından Anayasa’nın 98 inci ve TBMM İçtüzüğü ’nün 96 ile 99 uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.
                                                                                                                    AYŞE SÜRÜCÜ
                                                         Şanlıurfa Milletvekili
29 Mayıs 2018’de Ankara’da bir plazanın 20.nci katından atılan, 23 yaşındaki üniversiteli Şule ÇET yaşamını yitirmiş, olay sonucunda gözaltına alınan sanıklar iki kez serbest kaldıktan sonra tutuklanmıştır. Olaydan sonra yayınlanan bir rapor Prof. Şemsi Gök ve Zeki Soysal’ın 1950’lerde yazdığı çağdışı iki kaynağı referans alıyor. İki kitabın adı da “Adli Tıp.” Raporda “Uzman Doktor” Mehmet Nuri Aydın imzası var. Fakat rapor hiçbir resmiyet taşımamasının yanında içerik olarak kamuoyunda kadını küçük düşürecek ifadelere yer vermektedir. Şule ÇET cinayeti basında yer aldıktan sonra Halkevleri MYK üyesi Kutay Meriç de, Şule ÇET davası ile ilgili haberleri okurken, tepki çeken raporu hazırlayan doktorun Mehmet Nuri Aydın olduğunu görünce, aynı doktorun kendisine işkence sonrası kolları kırık olduğu halde sağlam raporu veren kişi olduğunu teyit ederek sosyal medya hesabından paylaşmıştır.
Bu Bağlamda;
Bakanlığınızda Mehmet Nuri Aydın tarafından yazılan sözde raporun içeriğinde yer alan kadını toplum içerisinde itibarsızlaştırmaya ve kadına yönelik suçları haklı bir zemine oturtmaya çalışan bu tür eylemleri önlemeye yönelik çalışmanız olacak mıdır?
Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *