«
Hüda Kaya: Anadilin nesinden korkuyorsunuz?

Demokratik İslam Kongresi, Urfa’da ‘Dinin yaşamasında dilin önemi’ konulu panel düzenledi. Şanlıurfa Barosunun Konferans Salonunda gerçekleşen panele Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, Abdulbaki Erdoğmuş, Saadet Partisi Genel İdare Kurulu (GİK) Üyesi Muammer Bilgiç ve Muhammed Salar’ın yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. Dünya Ana Dil günü dolayısıyla TBMM’de milletvekillerinin yaptığı Kürtçe, Ermenice ve Lazca konuşmaların tutanaklara ‘X’ olarak geçtiğini hatırlatan HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, “İngilizceyi, İtalyancayı kabul edenlerin Kürtçeyi, Ermeniceyi, Lazcayı neden kabullenmediğine anlam veremiyorum. Anadilin nesinden korkuyorsunuz? “dedi.

‘TEKÇİLİK EGEMENLERİN DAYATMASIDIR’

Bugün ülkemizde karşı karşıya kaldığımız temel sorunların nedeninin tekçilik olduğunu anlatan Abdulbaki Erdoğmuş, “Tek bir dil dahi kalsa tek din, tek dil, tek ırk, tek devlet, tek millet, tek vatan, tek bayrak gibi söylemler egemenlik hâkimiyet kurmak için söyleniyor. Bu evrenin çeşitliliğini katletmektir. Çünkü kendi dışında başkasının farklılığına tahammül edemez hale gelir. Bu ayrışmalar bu inkâr, bu dışlama egemenler dışında kime yarıyor? Biz niye ayrışıyoruz? Arap, Kürt kimliğimizle ayrışmamızın nedeni nedir? Ya ırkçılıktır ya din ya da bayrak dayatmasıdır. Müminlere düşen tekliği Allah’a çokluğu topluma mal etmektir. Dayatmalar inkârlar sadece gözyaşı kan ve savaş üretir” diye konuştu.

Panelist Muhammed Salar ise,” Kürtler neden dilini kursta öğrensin? Said-i Nursi’ ‘İnsanın kaderi dilidir’ demiştir. Baskı altında olan halk en çok da dilini korumalıdır. Bu hem ulusal hem de dini biz vazifedir ”dedi. Konferansın diğer konuşmacısı Muammer Bilgiç de “Diller gittikçe azalıyor. Dünyanın yarısından fazlası sadece 15 dili konuşuyor” dedi. Tek tipleştirmenin bir Siyonizm projesi olduğunun altını çizen Bilgiç, “Yeryüzündeki her varlık bir kelimedir. Müslüman olsun ya da olmasın tüm dilleri korumak Müslümanlığımızın gereğidir” ifadelerini kullandı.

‘TEKTİPLEŞTİRME POLİTİKALARI YÜRÜTÜYORLAR’

Panelde son olarak konuşan Hüda Kaya ise, dillerin zenginliğinden korkulmaması gerektiğini vurguladı. Kaya, “Bugün İngilizceyi, İtalyancayı kabul edenlerin Kürtçe, Ermenice ve Lazcayı neden kabullenmediklerine anlam veremiyorum. Anadilin nesinden korkuyorsunuz? Diller insani ihtiyaçlardan bir tanesidir. Ancak ırkçı iktidarlar asrımızda da tekçi zalim zihniyetleriyle insana dair tektipleştirme politikaları yürütüyorlar. Ülkemiz bu cehennem politikalarını yaşayan bir yere dönüşmüştür. İnsanlar renk renk dil dil farklı şekilde yaratıldılar ki birbiriyle muhabbet kursunlar. Dinle insanları tek tipleştirmeye çalıştıran zihniyet düşünmeyi sorgulayan din anlayışını haram gibi gösterme çalışıyor. Ancak Kuran-ı Kerim’de tam aksine aklını kullanması konusunda toplumlara uyarılarda bulunuyor. Düşünemeyen insan 500 vakit namaz kılsa da Allah kesinlikle böyle bir din istemiyor. Zaten Böyle bir dinde yok” dedi.

Hüseyin ÖZKAN-AJANS URFA

İlginizi çekebilecek diğer haberler

  • Şanlıurfa trafik kazası araç orta refüje çıktı

  • Suruç’ta trafik kazası 6 yaralı

  • Eyyübiye’de özel halk otobüsü ile araç çarpıştı

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *