«

Halkların Demokratik Partisi Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde 14 yaşındaki çocuğa cinsel istismar olayını Adalet Bakanı Abdülhamit Gül sordu.

Sürücü, verdiği önergede bu tür olayların toplum tarafından kanıksanmaması için neler yapıldığını sordu.

Sürücü’nün verdiği önerge;

“TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın, Adalet Bakanı Abdülhamit GÜL tarafından Anayasa’nın 98 inci ve TBMM İçtüzüğü ’nün 96 ile 99 uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

                                                                                                                    AYŞE SÜRÜCÜ
                                                     Şanlıurfa Milletvekili
     
Yerel basında yer alan habere göre Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde 14 yaşındaki çocuğa cinsel istismarda bulunan 7 şüpheli gözaltına alınmıştır. İstismara uğrayan çocuğun bir yakınına anlatması ile ortaya çıkan olayda esnaf oldukları öğrenilen 7 erkeğin 14 yaşındaki çocuğu sistematik olarak istismar ettikleri öğrenildi. Gözaltına alınan 6 şüphelinin 5’i hakkında tutuklama kararı çıkarılmıştır. Alınan son bilgilere göre dosyada gizlilik kararı verilmiştir.

Bu Bağlamda;

Mahkemenin söz konusu davada gizlilik kararı vermesinin gerekçesi nedir?
Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde bu tür cinsel istismar ve taciz olayları çok sık yaşanmakta, açılan soruşturmalar sonuca ulaşmamakla birlikte soruşturmalar örtbas edilmektedir. Bu tür olayların toplum içerisinde kanıksanmaması için bakanlığınız ne tür tedbirler almaktadır?
Daha önce bakanlığınıza Ceylanpınar’da yaşanan cinsel istismar ve taciz olayları hakkında tarafımızdan soru önergesi verildiği halde neden cevap verilmemiştir?”

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *