«

Türkiye’nin Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Pekin Büyükelçimiz Abdulkadir Emin Önen, mübarek Regaib Kandili nedeniyle bir mesaj yayınladı. Büyükelçi Önen mesajında, “Bu gece hayırlı bir gece, yüreklerimiz ibadetle çarpsın, gönüllerimiz bir olsun. Birliğimiz, dirliğimiz daim olsun. Ülkemizin huzuru için dua edelim. Regaib Kandiliniz mübarek olsun” diyerek Şanlıurfalı hemşehrilerinin ve İslam âleminin Regaib Kandilini tebrik ettiğini belirtti.

Allahu Teâlâ o geceye hürmet edenleri af eyler

Regaib Kandilinin, İslam dininde kutsal kabul edilen gecelerden biri olduğunu, belirten Türkiye’nin ÇHC Pekin Büyükelçimiz A. Emin Önen, “Bilindiği gibi, 3 ayların müjdecisi olan ve Receb ayının ilk Cuma gecesi Regaib Kandilidir. Yani 07 Mart 2019 Perşembe gününü 08 Mart Cuma gününe bağlayan gece Regaib Gecesi, yani Receb ayının ilk Cuma gecesidir. Bu geceye de Regaib gecesi denir. Çünkü Allahü Teâlâ bu gecede, mümin kullarına ragîbetler, yani ihsanlar, ikramlar yapar. Bu gece yapılan dua red olmaz ve namaz, oruç, sadaka gibi ibadetlere kat kat sevab verilir. Allahu Teâlâ bu geceye hürmet edenleri affeyler. Receb ayının her gecesi kıymetlidir. Her Cuma gecesi de kıymetlidir. Bu iki kıymetli gece bir araya gelince, daha kıymetli olmaktadır” dedi.

Resulullah efendimiz, bu gece çok ibadet, çok dua ederdi

Türkiye’nin ÇHC Pekin Büyükelçimiz Abdulkadir Emin Önen, “Regaib gecesinin kıymeti, çeşitli hadîs-i şerifler ile bildirilmiştir. Her ümmet, bu aya saygı gösterirdi. Receb demek, mürecceb, muazzam, muhterem, kıymetli demektir. Mübarek geceleri ihya etmeli, yani kaza namazları kılmalı, Kur’ân-ı kerim okumalı, dua, tövbe etmeli, sadaka vermeli, Müslümanları sevindirmeli, bunların sevablarını ölülere de göndermelidir. Bu gecelere saygı göstermelidir. Saygı göstermek, günah işlememekle olur. Resulullah efendimiz, bu gece çok ibadet, çok dua ederdi. Bizlerde, birliğimize, dirliğimize, cennet vatanımız Türkiye’de huzur içinde nice uzun yıllar yaşamamız, iç ve dış düşmanlarımızı sevindirmemiz, İslam aleminin refahı için çalışabilmemiz düşüncesiyle bol bol dua edelim. Tek kişinin çalışma ve kazanma gücü maddi hayatta olduğu gibi manevi hayatta da sınırlıdır diyorsak, bunun çaresi vardır. Aynı gayeyi paylaşan ve dünyada aynı maksatla yaşayan mü’min kardeşlerimizle birlikte teşkil ettiğimiz manevi şirket; bize hesabından âciz kalacağımız sonsuz bir manevi serveti kazandırabilir. Üstelik maddi kazançlarda kâr, ortaklar arasında bölünerek küçüldüğü halde mânevi kârda böyle bir şey kesinlikle söz konusu değildir. Çünkü manevi faaliyetler nurludur. Nur ise maddi eşya gibi küçülmez ve bölünmez. Bu vesileyle bu mübarek geceyi yakınlarımızla, dostlarımızla, cemaatle en güzel şekilde ihya etmenin yollarını arayalım. Milletimizin birliği, dirliği ve devletimizin bekası için bol bol dua edelim” diye konuştu.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *