«
‘Şanlıurfa her yıl milyonlarca turist ağırlaması gerekiyor’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şanlıurfa’da Göbeklitepe Ören Yeri resmî açılış törenine katılarak, bir konuşma gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında; Göbeklitepe’nin, insanlık tarihinin yeniden yazılmasını gerektirecek derecede önemli bir yer olduğuna dikkat çekerek, Göbeklitepe’nin, Anadolu’daki medeniyet köklerinin derinliğini göstermesi bakımından şimdiden çok önemli bir referans hâline geldiğini kaydetti. “Göbeklitepe ile birlikte insanlık ailesinin adeta anavatanı konumundaki Anadolu, sahip olduğu sayısız tarihî değere bir yenisini daha ekliyor” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada elde edilen bulguların şehir kavramı ile insanlığın toplu olarak birlikte yaşama ihtiyacının nasıl ortaya çıktığına işaret ettiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnsanların bunca zamandır hep öne sürüldüğü gibi önce yerleşik hayata geçip ondan sonra inançlarını sembolize eden yapılar inşa etmediklerini, sürecin tersinden işlediğini buradaki kalıntılardan anlıyoruz. Gerçekten de Göbeklitepe bize insanların inançlarının peşinden giderek yerleşik hayata geçtiklerinin de ipuçlarını veriyor. Yani buradaki bulgular insanın dünyada asıl varlık gayesinin ne olduğuna çok güçlü bilimsel delillerle ışık tutuyor. Bu bilgi, insanlığın bizim inancımızla, medeniyet ve kültür çerçevemizle uyumlu bir geçmişe sahip olduğunu da gösteriyor” dedi.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

  • Şanlıurfa trafik kazası araç orta refüje çıktı

  • Suruç’ta trafik kazası 6 yaralı

  • Eyyübiye’de özel halk otobüsü ile araç çarpıştı

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *