«

Bağımsız Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ömer Faruk Yapıcıer, Gazeteci Abdulkadir Şanlı’nın sorularını yanıtladı…

Şanlıurfa Sevdalısı ve Şanlıurfa’nın bir evladı olan Bağımsız Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İşadamı Ömer Faruk Yapıcıer, 31 Mart yerel seçimlerine ilişkin Şanlıurfa’ya dair kendisine iletilen soruları Gazeteci Abdulkadir Şanlı’ya tek tek cevaplayarak, çözüm önerilerini açıkladı.

Şayet belediye başkanı seçilseniz her açıdan şeffaf ve hesap vermeye hazır mısınız?

“Tabiî ki hazırım. Biz öyle bir sistem kuracağız ki belediyecilikte model ve modern bir belediyecilik ile vatandaşlarımıza gelir ve giderlerin bilgisine ulaşılabileceği bir hizmet sunacağız. Her zaman halkımız ile iç içe olacağız, makam odasına sıkışmış makam koltuğunda oturan bir başkan portesi çizmeyeceğiz. Ulaşmak isteyen her Şanlıurfalı hemşerimize her açıdan kapılarımız açık olacaktır.”

Milletin ve memleketin dertlerini kendinize dert edinip buna çare üretmek için kimlerle ve nasıl bir mücadele vereceksiniz?

“Şanlıurfa’nın belli başlı sorunları var. Şanlıurfa’nın temel sorunları ile mücadele edeceğiz. Bunlar; elektrik ve enerji sorunu, uyuşturucu sorunu, geniş caddeler, sosyal alanlar, trafik, kenar semtlerde temizlik sorunu, yeşil alanlar gibi sorunları çözmek için işin ehli insanlarla ekip ruhuyla hep birlikte şehrimizin sorunlarını çözeceğiz.”

Siyasetçilerimizin hiçbir vaadine halkımız inanmıyor sizce neden?

“Verilen sözlerin yerine getirilmemesi siyasetçilerin inandırıcılığını kaybetmesi noktasında önemli bir faktör. Çünkü daha önceden birçok sorun gündeme geldi, çözümü noktasında da sözler verildi. Ama bu sözlerin hiçbiri yerine getirilmedi. Bu bağlamda Şanlıurfa’nın inandırıcılığı yüksek seviyede olan idarecilere ihtiyacı var. Öncelikle bunu belirtmek isterim ki Şanlıurfalıların siyasetçilere ulaşamaması ve derdini anlatamaması en büyük sorun. Eğer biz seçilirsek ulaşmak ve hesap sormak konusunda tüm Şanlıurfalıların ulaşabileceği bir sistem yapacağız. En önemlisi sürekli sahada olacak halkın içinde halkın derdini dinleyeceğiz.”

Kendi has kültürü ile politik duruşu ile farklı bir yeri olan peygamberler diyarı Şanlıurfa’mızın eski ve mevcut belediye başkanlarının çözemediği veya siyaseten çözümsüz bırakıldığı hangi sorunları çözme adına onlardan farklı projeler ortaya koyacaksınız?

“Şimdi bakıldığında verilen sözlerde daha başlatılamamış projeler bile var. Örneğin karakoyun projesi, ıslahı yapılarak fıratın suyunu burada değerlendirebilirlerdi. Fırattan Harran Ovasına giden suyun derelerde değerlendirebilmesi yeşil ve nezih alanlarla halkımıza sunulması için elimizden geleni yapacağız. Millet hanı’da yarım kalan projelerden birisi, bu çalışmanın da devam etmesi ve turist bakımından konaklamaların burada olması için çalışmalar yapacağız. Yeşil direk projesi her seçim öncesi vaadler arasında ama ihmal edilmiş bir nokta. Şehir merkezinde bulunan küçük sanayi siteside yarım kalarak çirkin bir görüntü ile şehrimizin imajını zedeliyor. Burada da iş yeri sahipleri ile belediye arasında anlaşmazlıklar var. Buranın bir an önce istimlak edilerek esnaf kardeşlerimizin mağdur kalmamaları içinde gerekeni yapacağız. Şehrin merkezinde bulunan sanayi sitesinin alanında da Şanlıurfa’ya yakışan çalışmaları halkımızın desteğiyle ve yapılacak istişarelerimizle güzel tesis ve yeşil alanlar yapacağız. Ömer Faruk Yapıcıer olarak ben tek başıma yapamam belediyecilik ekip işi hemşerilerimiz bize destek verirlerse birlikte yapamayacağımız hiçbir iş kalmaz.”

Ola ki Şanlıurfa halkı takdir etti, sizi belediye başkanlığına seçti. Siz hizmet ve sosyo kültürel açıdan şehri daha iyi noktalara taşımak için nasıl bir birikime ve inandırıcılığa sahipsiniz?

“Sevgili Şanlıurfalı hemşerilerime, kardeşlerim ve hanım bacılarıma şunu söylemek istiyorum. Belediye işi ekip işidir. Tek başına kimsenin başarılı olma şansı yoktur. Ama ehil insanlarla siyasi görüşüne bakılmadan pas tutmuş, unutulmuş, dinlenilmemiş birçok Şanlıurfa sevdalısı var. Biz işin ehli vatandaşlarımıza ulaşıp bunlarla ekip kurarak modern ve model bir belediye hizmetini aktif hale getireceğiz. Çok basit ve aşikar bir durum, ehil ve profesyonel insanlarla şehrin planlanması ve yapılanmasını sağlayacağız. Benim görüşümde olmayan benimle çalışamaz mantığı Şanlıurfa’nın ilerlemesinde bir başarı elde etmemiştir.”

Şehrimizin çevre ulaşım ve bir çok konuda çevresine göre geride kalmış olması ve bu şehrin mahkumiyeti mahrumiyeti ve mağduriyeti değil mi! Sizce bütün bunlar bugüne kadar yapılmış olmamalımıydı? Bunların bir an evvel yapılması için elinizde nasıl bir fizibilite çalışması var?

“Şöyle anlatayım değerli gazeteci Abdulkadir Şanlı, deminde ifade ettiğim gibi konu ehil insan ve ekip işi. Ehil insanlarla çalışma yapılırsa halka açık hizmetler olacaktır. Sadece kendi projelerimiz ile değil vatandaşlarımızdan gelen projeleri de dikkate alarak o projeleri nasıl genişletebilir nasıl en iyisini yaparız uygulama noktasında nasıl bir yol çizebiliriz vatandaşın desteği ve onayıyla çalışmalar yapacağız. Bizim ayrıcalığımız belediye meclisinde onaylanan projeler değil, Şanlıurfalı hemşerilerimizin onaylayacağı projelerle hizmet etmek olacaktır. Bu konuda bir birim açarak halkımızın onayına sunulan projelerle ilgilenecek anket ve fiziki çalışmalar yapacak bir ekibimiz olacaktır.”

Şanlıurfa tarım ve hayvancılık şehri bu konuda geride kalmış ve eksiklikleri olan bir iliz bu konuda çalışmalarınız olacak mı?

“Biz isotu yetiştirebiliyor muyuz, bunu kurumsal olarak neler yaparak daha iyi verim alabiliriz diyerek düşünmeliyiz. Örneğin en kaliteli buğdayı üretiyoruz ve bir makarna fabrikamız yok. Yani bizim bunu yapıp pazarlamamız gerekirken başkasının değirmenine su taşıyoruz. Ve Şanlıurfa’da seracılık yok ayrıca tanzim satış noktaları kurulmuş, bizim buna ihtiyacımızın olmaması lazım. Şanlıurfa tarım bölgesi, seracılık ile sebzeyi neden biz yetiştiremiyoruz. Neden Türkiye’nin 81 iline bunu biz ithal etmiyoruz bunun kurumsal olarak çalışılması ve uygulanması gerekir. Biz eğer seçilirsek bu konuda çalışmalar yaparak tarım ve hayvancık sanayisini Şanlıurfa’da kuracağız.”

Şanlıurfaspor zor bir dönem geçiriyor, bu süreçte destek verilmedi siz seçilirseniz Şanlıurfaspor’a nasıl destekler sağlayacaksınız?

“Öncelikle yürekli başkan Emin Yetim’i tebrik ediyorum. O kadar kısıtlı imkanlarla hiçbir geliri olmayan kısıtlı bir döngüyü sağlamak ve mücadele vermek, her babayiğidin harcı değildir. Sayın Emin Yetim’in özverisinden dolayı bir Şanlıurfa evladı olarak minnet duyuyorum. Öncelikle Şanlıurfaspor’un siyasi otoriteden bağını koparmalıyız. Bununla ilgilide bir projemiz var. Haleplibahçe bölgesinde kentsel dönüşüm ile bir alışveriş merkezi yaparak gelirinin tamamını Şanlıurfaspor’a bırakacağız. Şanlıurfaspor buradan elde edeceği para ile kendi döngüsünü sağlayacaktır. Şanlıurfaspor’a sağlayacağımız kalıcı gelir ile önünü açmış ve futbolda başarılara imza atmasına vesile olacağız.”

Son olarak Şanlıurfalılara ne söylemek istersiniz?

“Seçimin Şanlıurfa’mıza hayırlı olmasını kazananın Şanlıurfa olmasını diliyorum. Ben Şanlıurfalı hemşerilerimden dua ve destek talep ediyorum. Eğer şayet seçilirsem hesap isteyen tüm Şanlıurfalı hemşerilerim istedikleri zaman hesap vermeye hazır olacağımı bilmesini istiyorum. Vatandaşımıza hesap vermenin bizim için şeref olacağını bilmelerini istiyorum. Şanlıurfa’nın bir evladı olan Bağımsız Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ömer Faruk Yapıcıer olarak tüm vatandaşların oylarına talibim.”

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *