«
Eleştiri ve hazmedemeyenler!

Gelişmiş toplumlarda eleştiri kültürü usulüne göre yerleşmiş ve artık bir kültür haline gelmiştir. Bu topluma mensup bireyler, gerektiğinde en güçlü siyasi iktidarı da en zayıf siyasi partiyi de eleştirebilir ve bunu da kendilerine bir görev olarak görürler.

Bu görev, toplumun gelişim noktasında daha da ileriye taşınması için neredeyse farz olarak görülür. Gelişmiş toplumun insanları, kendilerine görev biçtikleri bu eleştiri işini farklı çeşitlerde yapar.

Kimi günümüzün en büyük etki alanına sahip sosyal medyayı kullanarak, Kimi bir kitap yazarak, kimi gazete ve dergilerde yazı yazarak bir durumu eleştirebilir. Kimisi de açık platformlarda eleştirme hakkını kullanır.

Tabi buna karşılık eleştirinin muhatabı da kendine göre cevap verme ve kendini savunma hakkına sahiptir. Kırmadan dökmeden tehdit etmeden kendi savunmasını yapar ve haklı olduğunu ispatladığında gereken dönüş kendisine muhatabı tarafından yapılır.

Eleştiri, temelde karalamak ve ‘çamur at izi kalsın’ zihniyetiyle yapılan bir iş değildir. Ancak bizim gibi geri kalmış toplumlarda genelde yapılan eleştiriler, karalama olarak algılandığı için gelen cevaplar da bel altı söylemleri olur.

Mesela onun adamı, bunun uşağı, şunun yandaşı vs. vs. vs.

Bu çirkin bel altı söylemlerini, çıkan ağzın cehalet kokmasından kaynaklı talihsiz sözler olduğunu düşünüyorum. Ben gazeteci ve yazar olarak, bunları bana yakıştıranları kınamak yerine onlara Allah’tan feraset diliyorum.

İki satır kitap okumuş olsalardı inanın bunları yazmazlardı… Ben bu tür şahıslar için cevap hakkımı kullanmak istiyorum. Onlar bana yakışıksız laflar kullanırken, ben onlara faydalı olacak bir bilgiyi paylaşıyorum. Umarım okurlar ve faydasını görürler.

“Eleştiri (tenkit); bir şeye kıymet biçme, o şeyi kıymetlendirme demektir. Aslı Yunanca “Kritikos” kelimesinden gelen “Critic” (hükmetme) karşılığı olarak dilimizde kullandığımız “tenkit” kelimesi “nakd” kökünden türemiştir. “Nakd”, bir şeyi satın alırken verilen akçe, kıymet ölçüsüdür ve tenkit, o şeyi kıymetlendirme anlamını taşır.”

Biri sizi eleştiriyorsa bilin ki size verdiği kıymetten dolayıdır. Bu da size değer kazandırır. Sizler, size değer verenleri göremiyorsanız inanınki siz gerçekten cehaletin pençesinde mahsur kalmışsınız demektir.

Sevgi ve saygı ile kalın…

 

İlginizi çekebilecek diğer haberler

  • Eşbaşkan Başkan Hatice Çevik tutuklandı

  • Urfa valiliğinden Suruç açıklaması

  • Suruç Belediye başkanı gözaltına alındı

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *