«
Sanatder kongresi yapıldı
Uluslararası Güzel Sanatlar ve Sanatçıları Derneği (SANATDER) Şanlıurfa merkez şubesi 1. Olağan kongresi yapıldı. SANATDER üyelerinin ve çeşitli sivil toplum kuruluş temsilcilerinin katıldığı genel kurula tek listeyle gidildi. Kongrede Kaligraf Ressam Mustafa Dörtbudak başkan seçildi.
Kongrede söz alan ve kısa bir konuşma yapan Başkan Dörtbudak şunları söyledi:
“Toplumun çıkarına çalışmayan toplumun çıkarından çalmış demektir. Çalıştığımız kadar karşılığını alırız. Çabamız kadar var oluruz. Hayırlı işlerin munzur manileri çok olur. Engellere takılmayacağız. Dernek tüzüğümüze resim sanatının yanı sıra Hüsn-ü Hat, Kaligrafi, Ebru, Tezhib, Fotoğrafçılık, Çinicilik, unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarımızı ve güzel sanatların diğer dallarını da ekledik.
Memleketimize, idarecilerimize ve Siyasilerimize yön vereceğiz. Projeler sunacağız ama siyaset yapmayacağız. Milli ve manevi değerlerimizden taviz vermeyeceğiz ve tabela derneği olmayacağız. Hayırlı hizmetlerde bulunacağız, bulunmak için çaba göstereceğiz. Şanlıurfamızı uluslararası alanda temsil etmek için projeler yapacağız.
Tüzüğümüzdede bulunan Göbekliteyi Dünyaya tanıtma gayretinde olacak, Resim müzesi açılması yönünde çalışmalar başlatacağız. Sergiler açacağız, sanatçılarımıza katkı sağlamak için çalışmalar yapacağız. Azimli olacağız. Çalışmalarımızı kesintiye uğratmayacağız. Resim, Kaligrafi, ebru, hüsn-ü hat, fotoğraf, serigrafi, tezbip ve osmanlı sanatları kursları açacağız. Seminer, Konferans ve Paneller düzenleyeceğiz. Şehrimize güzellikler katacağız.
Gençlerimizi kötü alışkanlıklardan uzak tutmak için sanata yönlendirecek projeler yapacağız. Sanatçılarımızın layık olduğu yere gelmesi için memleketimiz ve ülkemiz menfaatine çalışmalar yapacağız. Fikir ve görüşlere açık olacağız. Necip Fazıl’ın “Anladım işi, sanat Allah’ı aramakmış; Marifet bu, gerisi yalnız çelik-çomakmış” sözlerini hatırlatan Dörtbudak  Azim, Sebat ve Sabır göstereceğiz. Ama hep birlikte çalışacağız, çalışacağız, çalışacağız.
 diyerek konuşmasına son verirken ilk icraatımız olarak 2019 yılının GÖBEKLITEPE YILI olması münasebetiyle 22 Nisan 2019 Pazartesi günü Harran Üniversitesi işbirliğiyle Osmanbey kampüsünde Şanlıurfalı ressamların eserlerinden oluşan Göbeklitepe 2019 RESİM SERGİSİ ve Ressamlarla söyleşi konulu PANEL yapacağız.”

İlginizi çekebilecek diğer haberler

  • Şanlıurfa trafik kazası araç orta refüje çıktı

  • Suruç’ta trafik kazası 6 yaralı

  • Eyyübiye’de özel halk otobüsü ile araç çarpıştı

 

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *