«
Siverek’in tarihi Takoran Köprüsü sular altından sesleniyor

Şanlıurfa tarihi ve kültürüyle Türkiye ve Ortadoğu açısından oldukça önemli bir konuma sahip bir kenttir. Tarihi camileri, köprüleri, su kemerleri, kiliseleri, çeşmeleri ve göbeklitepesi, Harran Üniversitesi kalıntıları, tarihi Şuayb şehri, Balıklıgöl deltası Eyyüp Peygamber makamı ve sayamayacağımız bir çok tarihi eseri ve kültürü beşiğinde barındırıyor.

Sahip olduğu birden fazla farklı medeniyetten eserlerle adeta medeniyetlerin beşiği olan Şanlıurfa’da henüz bir çok kişinin bilmediği ve hatta duymadığı eserler de bulunuyor. Bu eserlerden biri de Siverek’in Takoran vadisinde bulunan Tarihi Takoran köprüsü olarak karşımızda duruyor. Tarihiyle geçmişe ışık tutan Şanlıurfa’ya has bu köprü Atatürk Barajı sularının yükselmesiyle su altı kaldı.

Atatürk Barajının sularının yükselmesiyle onlarca köye ve binlerce dönüm araziyle birlikte bir çok tarihi eser ve alan da sular altında kalmıştı.

Bunlar arasında Nevala Çori ve hemen yakınında bulunan Takoran Vadisindeki tarihi köprüdür. Bu köprü Şanlıurfalılar tarafından pek bilinen bir köprü değildi ancak bölgede yaşayan vatandaşlar tarafından daha önce fotoğraflanmış bu köprü sosyal medyada paylaşılınca ilgi odağı oldu. Sosyal medyadaki bilgilere göre bu köprü ortalama 20 metre su seviyesinin altında yer alıyor.

Şimdi Şanlıurfalılar Takoran vadisinin eşsiz güzellikleri ile bu köprünün turizme daha etkili bir şekilde kazandırılmasını bekliyor.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

  • Şanlıurfa trafik kazası araç orta refüje çıktı

  • Suruç’ta trafik kazası 6 yaralı

  • Eyyübiye’de özel halk otobüsü ile araç çarpıştı

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *