«

“Engelli insanlarımıza yardım etmek, hem insan olarak hemde dinimizin gereği olarak görevimizdir”

Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Pekin Büyükelçisi Abdulkadir Emin Önen, 10 / 16 Mayıs 2019 tarihleri arasında kutlanan Engelliler Haftası nedeniyle bir mesaj yayınladı. Büyükelçi Önen mesajında; “Kendisini düşünen engelli, düşkün ve güçsüzlere yardım eder. Engelli insanlarımıza yardım etmek, hem insan olarak hemde dinimizin gereği olarak görevimizdir” diyerek herkesin elinden geldiğince engelli vatandaşlarımıza yardımcı olmalarının dini ve insani bir görev olduğunu, toplumların huzur ve mutluluğunun, tüm bireylerinin doğuştan sahip oldukları haklarını kullanabilmeleri, hiçbir ayrım gözetilmeksizin sunulan imkânlardan yararlanabilmeleri ve geleceğe güvenle bakabilmeleriyle mümkün olduğunu söyledi.

Bu hafta, farkındalık haftasıdır

2005 yılında çıkarılan Engelliler Kanunu ve 2010 yılında yapılan Anayasa değişikliği başta olmak üzere, hayata geçirilen yasal düzenlemeler ve devlet hizmetlerindeki gelişmelerin yanı sıra, engellilerimizin toplumsal hayata katılmalarının gerekliliği ve onlara yönelik pozitif ayrımcılık hususlarında önemli bir zihniyet değişiminin yaşandığının inkâr edilemez boyutlarda olduğunu hatırlatan ÇHC Pekin Büyükelçimiz Abdulkadir Emin Önen, “10 Mayıs; ‘Her birey engelli adayıdır’ söyleminden uzaklaşarak, inanç temelli duygusal söylemlerle kullanılabilir hale getirilen engellilerin anayasal haklarının insanlık onuruna uygun şekilde düzenlenmesi gereğinin, insan olmanın temel ilkesi olduğu gerçeğini anlamak ve anlatmak tarihidir. Engelliler Haftası bir kutlama, çiçek sunma haftası değildir.

Bu hafta, farkındalık haftasıdır, engellilikten ziyade engellenmekten kaynaklanan sorunlarla yüzleşme günüdür. Ve bugün, nüfusunun yaklaşık % 12’inin engelli olduğu bir dünyada, bir haftaya sığmayacak derecede önemlidir. Engelli olmak asla utanılacak ya da saklanacak bir şey değil. Türkiye´de her 100 evden beşinde engelli bir vatandaşımız var. Engelli kardeşlerimizi teşvik etmek, ihtiyaç duydukları yardım elini uzatmak, kalplerdeki ve zihinlerdeki engelleri hep birlikte kaldırmak için gayret göstermek, sorunlarının çözümünde onlara destek olmak, onların hayatlarını kolaylaştıracak her adımda yanlarında olmak hepimizin görevidir.

Sağlık, evde bakım, ayrımcılıkla mücadele, adil çalışma şartları, her alanda eğitim, mesleki eğitim, özelde ve kamuda istihdam, rehabilitasyon hizmetleri. Toplumun en dezavantajlı kesimi olan engelliler için geleceğe güvenle bakmak açısından olmazsa olmazlarıdır. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da her zaman dile getirdiği gibi; ‘Önce insan’ diyen, insanı ‘yaratılmışların en şereflisi’ olarak gören bir dinin mensupları olarak bizler, her konuda engelli kardeşlerimizin yanında yer almaya, onların hayatlarını kolaylaştırmaya büyük önem veriyoruz.

Engelli vatandaşlarımızı toplumumuzun ayrılmaz bir parçası olarak telakki eden bizler, bu kardeşlerimizle ilgili sorunların çözümü için son 17 yılda önemli adımlar attık. Okullarımızı, şehirlerimizi, sokaklarımızı, eğitim materyallerini yeniden düzenleyerek, yeniden inşa ederek, engelli kardeşlerimizin eğitiminin önündeki engelleri ortadan kaldırmaya devam ediyoruz.

Okullarımızı, şehirlerimizi, sokaklarımızı, eğitim materyallerini yeniden düzenleyerek, yeniden inşa ederek, engelli kardeşlerimizin eğitiminin önündeki engelleri ortadan kaldırmaya devam ediyoruz. Bu arada bazı vatandaşlarımızın engellilerin önüne adeta engel koyduklarını haberlerde görmek de bizleri üzüyor. Son olarak ta yeni yapılan Camilerimize engelli kardeşlerimizin rahatça ulaşabilmelerine imkân verilmediği bilgilerinin de basına yansıması bizleri üzüyor. Gerekli tedbirler mutlaka alınmalı ve unutulmamalı” dedi.

Dinimiz, engelli insanlarımıza yardım etmeyi emreder

“İki şey var ki, ondan daha iyisi yoktur; Allahü Teâlâ’ya iman ve O’nun kullarına iyilik etmek, şefkatli olmak. İki şey var ki, ondan daha kötü iki şey yoktur; Şirk ve insanlara kötülük etmek” Hadis-i Şeriflerini hatırlatan Pekin Büyükelçimiz Önen, “Engelli insanlarımıza yardım etmek, hem insan olarak hemde dinimizin gereği olarak görevimizdir.

‘Siz, güçsüzleriniz sayesinde rızka ve zafere kavuşuyorsunuz’, ‘Aranızdaki zayıflar sebebiyle yardıma ve rızka kavuşuyorsunuz’, ‘Allah bu ümmete, ancak zayıfların duaları, namazları ve ihlâsları sayesinde yardım ediyor’, ‘Nice, kıymetsiz ve hakir görülerek kapılardan kovulan, pejmürde kılıklı kimseler vardır ki, onlar Allah yanında çok kıymetlidir, şu şöyle olacak diye yemin etseler, Allah onlara ikram için, dediklerini yaratır yeminlerini doğru çıkarır’ gibi birçok Hadis-i Şerifler vardır.

Ömür kısadır. Sonsuz olan ahiret hayatında insanın karşılaşacağı şeyler, dünyada yaşadığı hâle bağlıdır. Akıllı olan, ileriyi görebilen bir kimse, kısa olan dünyada, hep ahirette iyi ve rahat yaşamaya sebep olan şeyleri yapar. İnsanlara hizmet etmek için çalışır” diye konuştu.

Engelli-engelsiz bütün vatandaşların hak ve sorumluluklarının bilincinde bir hayat sürmelerinin, yetenekleri ve yeterlilikleri doğrultusunda toplumsal yaşamda aktif rol üstlenmelerinin ve üretime etkin olarak katılmalarının büyük önem taşıdığını belirten ÇHC Pekin Büyükelçimiz Abdulkadir Emin Önen, bunun vazgeçilmez koşulunun bütün bireylere sunulan hizmetlerin eşit ve erişilebilir olması olduğunu söyledi.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

  • Gölpınar’a üvey evlat muamelesi yapılıyor

    • Gençler parklarda uygunsuz hareketler yapıyor

    Bir Cevap Yaz

    Bir Cevap Yaz

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *