«
Baydilli: Kürtler dillerine sahip çıkmalı

Urfa Ehmedê Xanî Derneği Başkanı Aziz Baydilli, 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı vesilesiyle Kürt halkını kutlayarak, ana dilleri ve kimliklerine daha çok önem vermelerini istedi. Celadet Ali Bedirhan’ın 1932’de Şam’da çıkardığı Kürtçe Hawar dergisinin yayına başladığı gün olan 15 Mayıs, 2006 yılından beri Kürt Dil Bayramı olarak kutlanıyor.

Rûdaw’a konuşan Aziz Baydilli, Kürtlerin her geçen gün dillerinden uzaklaştığını söyledi.

Baydilli, “15 Mayıs Kürt Dil Bayramı vesilesiyle Kürt halkını kutluyorum. Kürtlerin ana dilleri ve kimliklerine daha çok önem vermelerini umut ediyorum. Kürtçenin önündeki en büyük engel Kürtlerin kendi dilleri ile konuşup, okuyup ve yazmamasıdır” dedi. Devletin Kürtçe’nin önündeki engelleri kaldırması gerektiğini belirten Baydilli, “Kürtler topyekün olarak sivil toplum örgütleri vasıtası ile mevcut iktidara baskı yapmalı. Kürtçe konusundaki taleplerini kabul ettirmeleri için mücadele etmeleri gerekir. Kürtçe’ye resmi olarak bir statü tanınmalı” ifadelerini kullandı.

Kürtçe kursların ihtiyacı bir nebze karşılayabileceğini kaydeden Başkan Baydilli, sözlerine şunları ekledi:

“Kürtçe dil eğitiminin çocuk yaşta okullarda verilmesi gerekir. İlerleyen yaşlarda Kürtçe dil eğitimi vermek zorlaşır, yani ağaç yaş iken eğilir. Kürtler dilleri ile konuşup ,okuyup, yazmalıdır. Aksi takdirde Kürtçe zamanla kaybolmaya, yok olmaya mahkum olur.”

Başkan Baydilli, dernek olarak çalışmalarına ilişkin olarak da, “Ehmedê  Xanî Derneği olarak daha önce kurslar düzenliyorduk. Bu kapsamda Urfa barosu avukatlarına yönelik derneğimiz üyelerinden Mardin Artuklu Üniversitesi Kürdoloji alanında master yapmış hocalarımızla kurs verdik. Önümüzdeki dönemde de kurslar açmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Olağanüstü Hal’in getirdiği olumsuz koşullardan dolayı Kürtçe kurslara rağbet gösterilmediğini vurgulayan Baydilli, “Bundan dolayı şu anda sosyal medya üzerinden faaliyetlerimizi devam ettiriyoruz. Çalışma ve hizmetlerimizi ehmedexani.org sitesi üzerinden yürütüyoruz” diye konuştu. 2013 yılında kurulan Ehmedê Xanî Derneği, Kürtçe ve Kürt kültürü alanında çalışmalar yürütüyor.

(Rudaw)

İlginizi çekebilecek diğer haberler

  • Şanlıurfa trafik kazası araç orta refüje çıktı

  • Suruç’ta trafik kazası 6 yaralı

  • Eyyübiye’de özel halk otobüsü ile araç çarpıştı

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *