«
Urfa fıstığı için büyük pazar

Çin Halk Cumhuriyeti Türkiye’den Antep Fıstığı ihracatını bugün resmen başlattığını açıkladı. Türkiye’nin Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Pekin Büyükelçisi Abdulkadir Emin Önen de, gerek açıklamalar yaparak, gerekse twetter hesabından “Tarım ürünleri ihracatımızda güzel bir gelişmenin daha müjdesini verelim” diyerek yaptıkları çalışmalar neticesinde Çin’in, Türkiye’den Antep Fıstığı ihracatını resmen başlattığını açıkladı.

Ülkemiz, üreticimiz ve ihracatçımız için hayırlı olsun

“Tarım ürünleri ihracatımızda güzel bir gelişmenin daha müjdesini verelim” diyen ÇHC Pekin Büyükelçimiz A. Emin Önen, “3 Eylül 2016’da Türkiye/Çin arasında ‘Antep Fıstığı için Bitki Sağlığı Gereklilikleri Protokolü’ imzalanmış, ancak bazı teknik şartlar sebebiyle Çin’e Antep Fıstığı ihracatımız resmî olarak başlayamamıştı. Yaptığımız çalışmalar neticesinde Çin, Türkiye’den Antep Fıstığı ihracatını bugün resmen başlattı. Çin’in 2018 yılında kabuklu/ kabuksuz 352,5 milyon dolarlık Antep Fıstığı ithal ettiğini bilmek önemli. Ülkemiz, üreticimiz ve ihracatçımız için hayırlı olsun” dedi.

Türk-Çin Dostluk Vakfı Başkanı Pekin’de

Türkiye’nin Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Pekin Büyükelçisi Abdulkadir Emin Önen, Pekin’de bulunan Türk-Çin Dostluk Vakfı Başkanı Hasan Çapan’ı Büyükelçilikte kabul ederek istişarelerde bulundu. ÇHC Pekin Büyükelçimiz Abdulkadir Emin Önen, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü münasebetiyle Büyükelçilikte düzenlenecek anma etkinliğine, bütün vatandaşlarımızı davet etti.

‘Hayalimdeki Çin’ resim yarışmasında dereceye giren öğrenciler Büyükelçilikte

Pekin Büyükelçimiz Emin Önen, T.C Milli Eğitim Bakanlığının desteğiyle Uluslararası Bilimsel ve Kültürel Araştırmalar Vakfı  ve Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği tarafından düzenlenen “Hayalimdeki Çin” resim yarışmasında dereceye giren öğrencileri Büyükelçilik konutunda kabul etti.

Büyükelçi Önen, yarışmada ödül kazanan 10 öğrencinin 10 gün boyunca Çin’in farklı şehirlerini ziyaret edeceklerini söyledi.

HABERİ GEÇTİKTEN HEMEN SONRA BİR ARKADAŞIMIZIN “HOCAM URFA FISTIĞI NE ZAMANDAN BERİ ANTEP FISTIĞI OLDU Kİ, BİZİM ÜRETTİĞİMİZ FISTIK URFA FISTIĞIDIR VE BEN HABERDE DÜZELTME YAPARAK URFA FISTIĞI İSMİNİ KULLANACAĞIM” DEYİNCE BENDE SİZ FACEBOOK İZLEYİCİ VE TAKİPÇİLERİ İÇİN AŞAĞIDAKİ BİLGİLERİ DE EKLEDİM…..

Fıstık hakkında:

TÜİK’in yaptığı açıklamaya göre, Türkiye’de “Antep Fıstığı” üretiminin en fazla olduğu il Urfa’dır” diye konuştu. Cengiz, “Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yaptığı açıklamaya göre, 2013 yılında Türkiye’de 88 bin 600 ton fıstık üretilmiştir. 2013′te Urfa’da 30 bin 574 ton fıstık üretilerek Türkiye ihtiyacının yüzde 34,5′i karşılanmıştır. Urfa’yı 18 bin 831 ton üretimle Siirt ve 9 bin 936 ton ile Antep takip etmektedir.

TÜİK’in 2014 verilerine göre, Şanlıurfa 21 bin 494 tonluk üretimle birinci. Gaziantep 17 bin 231 tonla, Siirt 15 bin 228 tonla takip ediyor. Adıyaman 9 bin 704, Kahramanmaraş 2 bin 438, Kilis 2 bin 349, Manisa 2 bin 45, Diyarbakır 1511, İzmir 1281, Mersin 1232, Mardin 1213, Çanakkale 769, Batman 692, diğer iller 2 bin 813 ton Antep fıstığı üretiliyor.

Urfa’da fıstık ağaçları mevcut tarım alanlarının yüzde 50′sini kaplıyor. En büyük üretim Urfa’da yapılıyor. Ancak yeterli sanayimiz olamadığı için işlenmek üzere Antep’e giden fıstıklara Gaziantep damgası vuruluyor.

Şanlıurfa’da 9 milyon 700 bin fıstık veren, 5 milyon 300 bin fıstık vermeyen ağaç bulunuyor. Türkiye’de en çok fıstık üreten il olan Şanlıurfa, işleme tesisleri olmadığı için ürününü Gaziantep’e vermek zorunda kalıyor.
Bundan 7 yıl öncesine kadar Şanlıurfa’da yüksek üretim potansiyeline rağmen, fıstığı işleyecek tesislerin olmayışı sebebiyle ürünlerini Gaziantep’e satmak zorunda kaldıklarını ifade eden üreticiler, “Bu yüzden de yüksek kaliteye sahip olan Şanlıurfa fıstığı değişik isimlerle iç ve dış piyasaya sürüldü. Teknolojiden geri kalan Şanlıurfalı fıstık üreticileri böylece Türkiye’nin en kaliteli fıstığını Gaziantep’e satarak, Şanlıurfa’nın fıstık patentini de Gazianteplilere kaptırmış oldu. Bu yıl elde ettiğimiz 42 bin ton fıstığı Gaziantep’e sattık. Fıstığın merkezi Şanlıurfa’da bir tek fıstık fabrikasının olmaması bizleri sıkıntıya düşürüyor. Fıstığımızı mecburen Gaziantep’e satıyoruz” diye 10.04.2007 günü açıklama yapmışlardı.

Şanlıurfa’nın simgeleri haline gelen ürünlerin patenti başka iller tarafından alınmaktadır. Urfa’mızın biberini Kahramanmaraş, fıstığımızı Antep, çiğköftemizi Adıyaman, kadayıfımızı Hatay, ciğer kebabımızı, lahmacunumuzu, baklavamızı diğer iller, ”Peygamberler Şehri” unvanımızı Diyarbakır, türkülerimizi de Kırşehir erken davranarak sahiplenmiştir.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *