«
Urfalı işçiler tarlada zehirlendi; vekiller sus pus!

Her yıl ya yollarda can veren ya da gittikleri illerde bin bir türlü zorluklar çeken mevsimlik işçiler bu kez zehirlendi. İddiaya göre olay, Sivas’ın Ulaş ilçesine bağlı Aşağıada köyü yakınlarında bir tarlada meydana geldi. Diyarbakır ve Şanlıurfa’dan Sivas’a giden ve aralarında çocukların da bulunduğu mevsimlik tarım işçileri, iddiaya göre yaklaşık 1 hafta önce ilaçlanan tarlada çalıştıkları sırada aniden rahatsızlandı.

Mide bulantısı, kusma ve kaşıntı şikayetleri ile ilçedeki hastaneye giden daha sonra Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ve Numune Hastanesine sevk edildi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili Serpil Kemalbayrak zehirlenme olayı ile ilgili yaptığı açıklamada “Tarım Bakanlığı’ndan aldığım bilgiye göre 17 kişi tarım ilacı olduğu tahmin edilen kimyasaldan zehirlenmiş. 1 Kişi tedbir amaçlı yoğun bakımda. Diğer işçiler ayakta tedavi edilmiş” ifadelerine yer verdi.

Her yıl aynı zorlukları çeken mevsimlik tarım işçileri ötekileştirmeden tutun da kölelik şartlarında çalıştırmaya kadar ucuz işçi olarak çalıştırılıyor. İşçileri durumu ortadayken Şanlıurfa sevdalısı olduğunu iddia eden ve sosyal medyada poz vermekten öteye gidemeyen Şanlıurfa milletvekilleri ise olaya sırtını dönmüş.

İşçiler Karadeniz, İç Anadolu, Marmara ve Akdeniz bölgelerinde zor şartlarda hayat mücadelesi verirken vekillerin onların halini görmezden gelmesi tepkilere neden oluyor. HDP İzmir milletvekili bir olaya el atarken Urfa vekillerinden ses seda yok. Vekillerin işçilerin çalışma şartlarının düzeltilmesi için elini değil bedenini taşın altına koyması için göreve davet ediyoruz.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

  • Bakan Pakdemirli; 5.9 Milyar Lira tarımsal destek verdik

  • Ak Zambak Eylem Planı Tamamlandı

  • Suruç alternatif ürünlerde üretim arttı

  • Buğday ithalatında rekor kırıldı

  • Keçi için geçit töreni yapıldı

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *