«
Eski Başkan Çiftçi suskunluğunu bozdu

Şanlıurfa’da yaklaşık 10 yıldır  belde, ilçe ve büyükşehir belediye başkanlığı görevlerini yürütmüş olan Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Nihat Çiftçi, Edessa Tv Haber Müdürü Rıdvan Ortakaya’nın gündem ile ilgili sorularını yanıtladı. Nihat Çiftçi; Kaşmer Dağı, Trambüs, oto parka çekilen araçlar, Büyükşehir Belediyesindeki kadro değişikliği, yeni başkanların performansı,  Şanlıurfa’daki trafik ve ulaşım başta olmak üzere önemli konularla ilgili açıklamalarda bulundu.

İşte, Çiftçi’nin o açıklamaları.

10 yıllık üst düzey yönetim görevinden sonra Şanlıurfa’da kalmak zor değil mi?

“ŞANLIURFA’YA HASRETİZ, ŞANLIURFA’YA SEVDALIYIZ”

“Kendi ilinde üst düzey yönetim görevlerinde bulunan insanlar genelde memleket dışına çıkar. Ancak ben hiçbir zaman düşünmedim. Şanlıurfa’ya hasretiz, Şanlıurfa’ya sevdalıyız.  Güzel hizmetler yaptık. ALLAH’a çok şükür toplumun içine rahat bir şekilde çıkabiliyorum, mutluyum. Şanlıurfa dışında başka bir yerde yaşamak hiçbir zaman aklıma gelmedi. Şanlıurfa bizim, dostlarımız burada.”

Önümüzdeki genel ya da yerel seçimlerde tekrardan siyasete girecek misiniz?

“SİYASET İLE İLGİLİ NOKTALANAN BİR ŞEY YOK”

“Daha seçimlere çok var. Kamuoyu size bir görev yüklemiş durumda. Yarın ne olur bilemiyorum. Şehir sizden nasıl bir çalışma bekler, ne ister, bakmak lazım. Birikimlerimizi, donanımlarımızı ve yaptığımız hizmeti göz önünde bulundurursak muhakkak gelecekte karşılığını bulacağına inanıyorum. Siyaset ile ilgili noktalanan bir şey yok. Ancak, tam olarak kestiremiyorum.”

“Görevim bitmeseydi bu projeyi de yapmak isterdim” dediğiniz projeniz var mıydı?

“BU PROJELERİ İNŞALLAH BAŞKANIMIZ BEYAZGÜL VE EKİBİ HAYATA GEÇİRİR”

“Bir yerel kalkınma hamlesi projemiz vardı. Tugay’ın kaldırılıp yerine millet bahçesi olmasını arzuluyorduk. Yine Şanlıurfa’mıza yakışır bir hizmet binası, Karakoyun ve Akpiyar derelerinde su bırakılma projeleri, Karaköprü’yü; Haliliye, Eyyübiye ve üniversiteye bağlayan bir raylı sistem projesi düşüncemiz vardı. Bu projeler bu şehir için gerekli projelerdi. Bunları planlamıştık.  3,5 yıllık belediye başkanlığı görevimde bahsettiğim bu projeleri yetiştiremedik, daha önemli projeler vardı. Bu projeleri inşallah mevcut belediye başkanımız Zeynel Abidin Beyazgül ve ekibi hayata geçirir.”

“Bunu kente kazandırdım, mutluyum.” dediğiniz projeniz hangisidir?

“3,5 YIL GÖREV SÜREM DOLU DOLU GEÇTİ”

“Net olarak şu proje demem doğru değil. Genelde alt yapıyla ilgilendik. Merkez anlamında GAP Vadisi olsun, Futbol oyun dünyası olsun, Fuar Merkezi olsun, Tenis Dünyası olsun çok önemli projelere imza attık. Bunların yanı sıra büyük köprülü kavşaklar yapıldı, bulvarlar genişletildi. Uydu Kent Projesi için, kültür-sanat anlamında da ciddi çalışmalarımız oldu. Hepsi bir birinden kıymetli çalışmalar.  3,5 yıl görev sürem dolu dolu geçti.”

“Bu kararı alırken hata yaptık” Dediğiniz bir projeniz oldu mu?

“KEŞKE YAPMASAYDIK, PİŞMANIM DEDİĞİMİZ HİÇBİR PROJEMİZ YOK”

“Bunu rahat bir şekilde ifade edebilirim. Hatalıydı, keşke yapmasaydık, pişmanım dediğimiz hiçbir projemiz yok.  Çok sayıda projemiz halen devam ediyor. Kurumlarda süreklilik esastır. Tüm projelerimize istişare ederek başladık. Bu nedenle pişman olduğum projemiz yok. Halkımızın beklentisini daima yükselttik, ön ayak olmaya çalıştık.”

Trambüs Projesi ile ilgili fikriniz nedir?

“63 NOLU HATTIN YOĞUNLUĞUNU ORTADAN KALDIRACAK PROJEYDİ”

Şanlıurfa gündemini oldukça meşgul eden ve hala tamamlanamayan Trambüs Projesi ile ilgili de sorumuza yanıt veren Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Nihat Çiftçi, şu açıklamalarda bulundu.

“Trambüs Projesi her platformda bana soruluyor. Proje; fiziki, alt yapı, enerji ve bakım çalışmaları olarak her şeklinde tamamlandı. Projenin denemeleri de yapıldı. Trambüs ihale süresi bitmeden dövizde büyük hareketlilik oldu. Firmalar sıkıntılarını hükümetimize bildirdi. Cumhurbaşkanımız firmalara 2 hak tanıdı. ‘Ya sözleşmeyi fes edin ya da 10 aylık bir uzatma süresi verilsin’ diye. Firmalar uzatma süresi hakkını kullandı. O süre zarfında benim de başkanlık görevimin süresi tamamlandı. Çok arzu edip, bitirmek istediğim bir projeydi. Bunu net olarak söyleyebilirim teknik olarak bu projede herhangi bir problem yok, uzman ekip tarafından bu proje çalışıldı. 63 nolu hattın yoğunluğunu ortadan kaldıracak projeydi.”dedi.

“ALGILARLA TRAMBÜSÜN DÖNEMEDİKLERİNİ BELİRTTİLER”

Trambüs Projesi’ni algı yönetimiyle karalamaya çalıştıklarına dikkat çeken Çiftçi, sözlerini şöyle sürdürdü.

“Projenin AR-GE’si, etüdü, fizibilitesi bilimsel olarak yapıldı. Deneme aracıyla turladık. Sistemde herhangi bir sorun yok.  Sayın Zeynel Abidin Beyazgül’ün, 24 metrelik araçları 18 metreye düşüreceğini duydum. Bunlar teknik olarak mümkün değil. Trambüsün zaten 18 metrenin üstünde olması lazım… Yapılan algılarla trambüsün dönemediklerini belirttiler, bu yanlış bir algı. Trambüs rahat bir şekilde dönüyor.”

Büyükşehir’in değişen kadrosunu nasıl yorumluyorsunuz?

“KADRONUN HİÇ YERE GÖREVDEN ALINMASINI DOĞRU BULMUYORUM”

31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerle Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’ün göreve başlamasıyla birlikte belediyenin A takımında değişikliğe gidildi. Yapılan yönetim değişikliğiyle ilgili de bilgiler paylaşan Çiftçi,  şöyle konuştu.

“Belediye başkanları göreve geldiklerinde görev değişikliğine giderler. Bu değişiklik başkanın insiyatifindedir. Bu değişiklikle ilgili görüş belirtmem doğdu değil. Fakat şunu vurgulamak istiyorum. Liyakat sistemini elden bırakmamamız lazım. İşin uzmanı geç yetişiyor. 10 yıllık bir belediye başkanı olarak söylüyorum. Değişen yönetim, Şanlıurfa’nın öz evladı. Hiçbiri Nihat Çiftçi’nin adamı değil, geldiğimde bulduğum bir kadroydu.

Bu yönetim kadrosunun hiç yere görevden alınması, görev yerinin değişmesini ben doğru bulmuyorum. Görev değişikliği başkanın inisiyatifindedir. Ancak liyakat sahibi insanlar değiştirilirken onların yerine gelenlerin onların üzerinde bir beyinle, onların üzerinde bir yetenekle değiştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Altında bir yetenekle değiştirilirse performansta düşüklük olur ve Şanlıurfa’ya yansır.”

Tasarruf tedbiri diye çok sayıda arac oto parka çekildi, yorumunuz nedir?

“BEN BİR ARAÇ FAZLALIĞI GÖRMEDİM”

Tasarruf tedbiri diye Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeybel Abidin Beyazgül tarafından oto parka çekilen araçlarla ilgili de soruya yanıt veren Eski Başkan Nihat Çiftçi şu ifadelere yer verdi.

“Biz 13 ilçede 1411 mahallede aktif belediyecilik hizmeti yürütüyorduk.  Araç sayısını da benden önceki yönetim Celalattin Güvenç’in döneminde belirlenen sayı idi. Kendi dönemimde yaptığım ihalelerde araç sayısını arttırmadım. Fakat o dönem çok yoğun bir çalışma temposu vardı. Bu nedenle ben bir araç fazlalığı görmedim. Teknik, nitelikli personelin tamamı Urfa merkezde görev yapıyor. Bu arkadaşların diğer 13 ilçeye gitmesi gerekiyor. Dolayısıyla aracınız olmazsa siz bu hizmeti yürütemezsiniz. Tasarruf edilecek çok konu var. Yani ekonomik anlamda belediyeyi çok iyi yönetmek lazım. Belediyenin işleyişinin de yürümesi lazım. O işleyişi durdurmak bir tasarruf değil. Hiçbir iş yapmazsanız kasanız para dolar. Peki, bu belediyecilik midir? Bunu sorgulamak lazım. İnsan kaynaklarında da araç sayısında da hiçbir fazlalık görmedim.”

“Kaşmer Dağı Projesi ile ilgili fikirleriniz nelerdir?

“PROJE HAKSIZ YERE BİR TAKIM ALGILARA MARUZ KALDI”

“Kaşmer Dağı/ Aşıksöğütçü /Uydu Kent Planlaması Projesi iptal edilmedi. Şu an yürürlükte olan bir proje. Yeni yönetim ne düşünür onu bilmiyorum. Bu bir Uydu Kent Planlaması Projesi idi. Kentsel dönüşümde kullanılabilecek bir rezerve alan. Bakanlar Kurulu bunun için bu yeri büyükşehir belediye başkanlığına verdi.

Yüzde 96 kamuda/Büyükşehir belediye başkanlığında, yüzde 4 gibi bir özel mülkiyet durumu var. Çok güzel bir planlama. Sayın Beyazgül’den de aldığım bilgiye göre projenin doğru olduğunu, devam edilmesi gerektiğini söyledi. Şehrin başka bir uydu kent projesi yok. Bu nedenle bu alan zorunludur.  Bir takım algılara haksız yere maruz kaldı.”dedi.

“ŞANLIURFA’NIN KURTULUŞU O PROJEDE”

“Kaşmer Dağı/ Aşıksöğütçü /Uydu Kent Planlaması Projesi ile ilgili Şanlıurfa’nın kurtuluşu o projede diyen Çiftçi, konuşmasını şöyle sürdürdü.

“Zaman her şeyin ilacıdır, neyin nasıl olduğu çok güzel bir şekilde ortaya çıktı. O proje haksız yere bir saldırının olduğunu şu an Şanlıurfa’nın tamamı kabul ediyor. İyi niyetle Celalettin Güvenç Başkanı döneminde başlanılan ve yer seçimini kendisinin yaptığını ve geri kalan tüm çalışmaları ise biz yaptık. Açık bir şekilde ifade ediyorum. Şanlıurfa’nın kurtuluşu o projede. Proje inşallah bizden sonra da devam eder diye umuyorum.”

Mevcut Belediye Başkanı Beyazgül ve diğer başkanlar tecrübenizden faydalanıyor mu?

“HİÇBİRİNİ YANILTMADAN TECRÜBELERİMİ PAYLAŞMAYA HAZIRIM”

“Göreve geldikten bu yana Sayın Beyazgül ile görüşmelerimiz oldu. Kendimize yakışır, şehrimize yakışır şekilde davrandık. Hem raporlamalarımız oldu hem de sayın başkanımızın devir tesliminde bulunarak yanında olduk. Ayrıca ziyaretine gittim. Birkaç konuda sordu, fikirlerimizi açıkladık. Bu tüm belediye başkanları için geçerli. Ne zaman başvururlarsa, Nihat Çiftçi olarak hiçbirini yanıltmadan tecrübelerimi paylaşmaya hazırım. İlçe belediye başkanları ile bazen fikir alışverişinde bulunuyorum. Fikrimi en doğru bir şekilde paylaşıyorum.”

Başkanların performansını nasıl değerlendiriyorsunuz?

“DİLERİM Kİ ÇITAYI BIRAKTIĞIM YERDEN YÜKSELTİRLER”
“Başkanların performanslarıyla ilgili de daha vakit erken zamana ihtiyaç var. Bizim yardımcı olmamız lazım. Şehir bizim, başkanlar bizim. Dilerim ki çıtayı bıraktığım yerden yükseltirler.”

Şanlıurfa’daki trafiğin durumu ile ilgili fikriniz nedir?

“ÇEVREYOLUNUN BİTMESİYLE TRAFİK RAHATLAYACAK”

“Şehirler hızla büyüyor. Biz bu öngörüden dolayı; köprülü kavşaklar, katlı köprülü kavşaklar, çevre yolları, ve bulvarlar planlandı. Bunların çalışmaları yapılıyor. Bizim dönemimizde çok yaptık.. Özellikle Kuzeydoğu çevreyolunun bitmesiyle trafiğin çok rahatlayacağını biliyorum.”

Şanlıurfa’daki yeşil alanı nasıl görüyorsunuz?

“2 MİLYON METREKARE YEŞİL ALAN ŞANLIURFA’YA KAZANDIRDIK”

“Şanlıurfa için önemli bir konu. Ne kadar yeşil alan yaparsanız yapın yetmez. Şanlıurfa kurak bir şehir. Her mahallede yeşil alan şart. İnsanlar nefes almak istiyor. Dolayısıyla her ilçede ve her mahallede sürekli yeşil alanın artması lazım.  Kendi başkanlık dönemimde tüm ilçelerle beraber 2 milyon mertekare yeşil alan Şanlıurfa’ya kazandırdık.”

2019’un Göbeklitepe Yılı ilan edilmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

“GÖBEKLİTEPE’NİN ANAVATANI BİZİZ”

“Şanlıurfa bir kültür şehri. Göbeklitepe de çok önemli bir varlık. Şanlıurfa’ya yansıması çok büyük olacak. 2019’da belki hazırlıklı değildik ama bundan sonraki süreçte de yansımalarını göreceğiz. Yeterki biz turizm alt yapımızı, konaklamayı, hizmet kalitemizi, niteliklerimizi ön planda tutalım. Gelen misafirlerimiz bizden memnun ayrılsın. Günü birlik düşünmeyelim. Kalıcı düşünelim. Göbeklitepe’nin anavatanı biziz. Göbeklitepe her zaman Şanlıurfa’da kalacak.”

Barış Pınarı Harekatı ile ilgili yorumunuz nedir?

“HAREKATLA ŞANLIURFA DAHA GÜVENLİ HALE GELDİ”

“Barış Pınarı Harekatı’nı destekliyorum. Şanlıurfa bu harekâttan olumlu bir şekilde etkilenecektir. Çünkü 9 yıldır Suriye’den gelen misafir yükünü en fazla çeken il Şanlıurfa’dır. Bu misafirlerin oluşturulacak olan güvenli bölge ile ülkesine gitme umudu bile sevindirici. Harekatla Şanlıurfa daha güvenli hale geldi. Yatırımcılar rahat bir şekilde yatırım yapabilecek. Özelde Şanlıurfa genelde de Türkiye için önemli bir harekat olduğunu düşünüyorum.”

Şanlıurfa halkına çağrınız var mı?

“HEPSİNİ ÇOK ÖZLEDİM, BAŞARI SIHHAT DİLİYORUM”

“Şanlıurfalıya hizmet etmek güzel bir duygu. Her zaman aralarındayım. Bir kardeşleri ve abileri olarak da Şanlıurfa’dayız. Ne tür bir sorumluluk olursa biz onların emrindeyiz. Hepsini çok özlediğimi, sevdiğimi, sağlık-sıhhat dilediğimi, başarı dilediğimi ifade ederken; üreten, çalışan, kalkınan bir  Şanlıurfa duygu ve dileklerimle konuşmamı bitirmek istiyorum.”

Kaynak Hasan Savaş- Rıdvan ORTAKAYA Edessa tv

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *