«
Çin Uluslararası İthalat Fuarı başlıyor
Türkiye’nin Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Pekin Büyükelçimiz Abdulkadir Emin Önen, Çin’in finans kenti Şanhay’da 5 -10 Kasım 2019 tarihinde 2.’si düzenlenen Çin Uluslararası İthalat Fuarı (CIIE) ve Çin-Türkiye ilişkilerine yönelik değerlendirmelerde bulunarak Türk iş adamlarına çağrıda bulundu. Büyükelçimiz Önen, Türk iş adamlarının Çin pazarından korkmamalarını, ürünlerini Çin’e satmalarını istedi.

Büyükelçi A. Emin Önen, önceki gün Çin’de gıda ürünleri ithalatında faaliyet gösteren Itochu Qingdao şirketi yetkililerini Büyükelçilikte kabul ederek, Türk gıda ürünlerinin Çin’e ihracatını artırmak için yapılabilecek işbirliği konuları üzerine istişarelerde bulunmuştu.

Çin pazarından korkmayın

ÇHC Pekin Büyükelçimiz A. Emin Önen, Salı günü başlayan Şanhay İthalat Fuarı (CIIE) öncesi Çin-Türkiye ilişkilerine yönelik değerlendirmelerde bulunup, Türk işadamlarına çağrıda bulunarak, “Çin pazarından korkmayın. Türkiye’nin Pekin Büyükelçisi Abdulkadir Emin Önen, Türk iş insanlarına ürünlerini Çin’e satmaları çağrısında bulunarak, “Çin pazarından korkmayın. Burada başarılı olmak istiyorsanız uzun soluklu olmanız gerekiyor” dedi.

Hem ticaret, hem siyaset Doğu’ya kaydı

Çin / Pekin Büyükelçimiz Önen, Türkiye’den fuara Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca Yılmaz Batur başkanlığında bir heyetin geleceğini ve 55 firmanın yaklaşık Bin 500 metrekare alanda katılım göstereceğini belirterek, “Her zaman ‘Çin’den artık alma değil, satma zamanı olduğunu’ dile getirdik. İş adamlarımız için şu anda bunun en iyi zamanlamalarından birini yaşıyoruz. Gelin ürünlerinizi Çin’e satın, Çin pazarından korkmayın. Burada başarılı olmak istiyorsanız uzun soluklu olmanız gerekiyor. Aynı zamanda yerel olmanız gerekiyor. Hem çok kaliteli ürünlerimiz var hem de bu ülkenin ithal ürünlere karşı daha fazla olan bir meyli var. Türkiye’den Çin’e tarım ürünleri ihracatı konusunda kiraz, su ürünleri, Antep fıstığı ihracatının önü açıldı ve süt ürünleri, narenciye ve nar gibi taze gıdaların da önü açılacak. Hem ticaretin hem de siyasetin Doğu’ya doğru kaydığı için Türkiye de ‘Yeniden Asya’ açılımı yaptı. Biz de doğal olarak Çin ile ilişkilerimizi geliştirmekten daha tabii bir şey olmadığını görüyoruz” diye konuştu.

Türkiye, Çin’de 4. Başkonsolosluğunu açıyor

Türkiye’nin Çin’de 4. Başkonsolosluğunun Sıçuan eyaletine bağlı Çıngdu kentinde açılması için girişimlerin yapıldığını ve böylelikle Türk iş insanlarına yeni bir alan açıldığını belirten ÇHC Pekin Büyükelçimiz A.Emin Önen, “Çıngdu gerçekten çok önemli bir yer. Biz Dışişleri Bakanlığı olarak Çıngdu’da başkonsolosluk açmak üzere girişimlerde bulunduk. Şimdi Çinlilerden cevap bekliyoruz” diyerek Türk iş adamlarının kendi ürettiklerini Çin’e satma zamanının geldiğini söyledi.

Çin’e giden Türk Gazetecilerden Büyükelçimiz Önen’e ziyaret

Büyükelçi A. Emin Önen, Çin’in Ankara Büyükelçiliğinin organize ettiği program kapsamında Pekin’i ziyaret eden Türk gazetecilerden oluşan heyeti Büyükelçilik konutunda kabul ederek, Türkiye ve Çin ilişkileri üzerine istişarelerde bulundu.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

  • HDP, Saadet, Serhat Erdem ve seçmen tokadı

  • HDP Urfa’da neden kaybetti?

  • HDP Urfa İl Örgütünde neler oluyor?

  • Çatıda işler tamam: HDP adayları çekiyor

  • HDP Urfa büyükşehir adayını geri çekti

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *