«
Dünyanın En İyi 5 Köpek Irkı

Dünyaca Ünlü Köpek Irkları herkesin sahip olmak istediği en çekici evcil hayvanlardan biridir. Başlamadan önce hayalinizdeki köpek hakkında daha fazla ayrıntı bilmek her zaman daha iyidir. Burada, evrendeki en güçlü 5 köpek ırkının ayrıntılarını tartıştık.

1. Tibet Mastifi

Tibet Mastifi

Şimdi evrendeki en güçlü köpek ırkı olanın sırası. Çok sayıda özelliği olan bir Tibet Mastiff . Antik Tibet zamanlarında koruyucu köpeklerdi. Dikkatli ve karakter heybetli. Bu nedenle, aile üyeleri, bu yoğun kaplamalı köpekleri, cins özellikleri nedeniyle yanlarında birlikte tuttu. Aileye karşı tatlı ve sakindirler. Ancak, yabancılara doğru, köpek kimliği oldukça agresif.

Köpeğin yapısal görünümü V şeklinde kulaklar, kahverengi gözler ve bir geniş başlık içerir. Bu köpeğin büyüklüğü apartman hayatına sahip olmayı imkansız kılar. Sabah ve akşam saatlerinde daha hareketlidirler.

Bu süre zarfında, sahip oldukları güçlü sağlığı korumak için egzersize ihtiyaçları var. Bu ırklar, egzersizleri aile ile iyi bir şekilde yapıyor. Bu koruyucu nitelik nedeniyle, yürürken tasmalı olmaları gerekir. Aksi taktirde agresif fazla mesai alabilirler. Köpekler uygun eğitime ve erken sosyalleşmeye ihtiyaç duyar. Bir ailede disiplinsiz görüşme yapamaz veya kavga edemezler. İyi bir egzersiz yapmadan hızlıca sıkılabilirler. Çocuklarla arkadaş olabilirler. Ancak, bazen bu dev köpekler çığlık atan sesleri yanlış yapabilir ve agresifleşir. Bu nedenle, güçlü dev köpek ırkları küçük çocuklar için uygun değildir.

Mizaç: Bağımsız, Ayrılmış, Akıllı
Yükseklik: en az 26 inç (erkek), en az 24 inç (kadın)
Ağırlık: 90-150 pound (erkek), 70-120 pound (bayan)
Yaşam Beklentisi: 10-12 yıl

2. Kangal

Kangal Köpeği Hakkında Bilgi

Listedeki koşucu bir Kangal. Onlar büyük bir gövdeye ve büyük kemiklere sahip sağlam köpeklerdir. Bu köpek ırklarını, güçlerinden dolayı yırtıcı hayvanlara karşı koruyucu olarak kullanıyoruz. Onlar Türkiye’nin vatandaşı. Köpeğin başı nispeten büyüktür. Kulaklar genellikle geniştir. Daha fazla uzunluk ve kıvrılma kuyruğu var.

Köpeğin derinin üzerinde çift kat kürk var ve bu kürk orta derecede kısa. Kulaklar siyah kadife renkte ve dokudadır. Vücudun rengi gridir. Türkiye’de bu köpekler Sivas bölgesinde bulunuyordu. Kangal Çoban Köpeği veya Kangal Cooban Koopeggi gibi başka isimler de var . Bu güçlü köpek çalışan bir köpektir.

Hayvanları davetsiz misafirlere karşı korumak için çiftler veya gruplar halinde yapılırlar. Bu nedenle çocuklara ve diğer hayvanlara karşı naziktirler. Avcılara karşı saldırganlar. Keçileri, koyunları ve sığırları koruyabilirler. Çiftliklerde ve mülklerde, köpek aktif bir rol oynamaktadır. Köpek, davetsiz misafirleri karşılamak için hıza, cesarete ve güce sahiptir. Cinsinin yetişkin erkek 140 lbs üzerinde olabilir ve bu en dayanıklı köpek şok edici bir ısırma kuvveti vardır. Kuvvet, inç kare başına 700 pound’un üzerindedir. Dolayısıyla listenin ikinci sırasını hak ediyorlar.

Mizaç: Sakin, Sadık, Cesur, Cesur, Bağımsız tavır
Yükseklik: 30 – 32 inç (Erkek), 28 – 30 inç (Kadın)
Ağırlık: 110 – 145 pound (Erkek), 90 – 120 pound (Kadın)
Yaşam Beklentisi: 12 – 15 yıl

3. Amerikan Pit Bull Terrier

3. Amerikan Pit Bull Terrier

Görüntüdeki terör görünümlü köpek, pitbullardan başka bir şey değil. Başlangıçta boğa güreşi için yetiştirilmişlerdir. Daha sonra aile köpeği ırkı haline geldiler. Yani, çocuklara karşı daha naziksiniz. Cesaretleri ve dayanıklılıkları var. Çukur boğa terimi, Amerikan Pit Bull Terrier anlamına gelir. Ağırlık çekme sporunda, bu ırkları muazzam güçleri nedeniyle kullandık. Ayrıca itaat yarışmalarına da katılıyorlar.

Köpekler de belli çeviklik oyunlarında bulunurlar. Sağlam köpeğin sosyalleşmek için doğru eğitime ihtiyacı var. Onları hazırlamak için yeterli zamanınız yoksa, bu köpeği seçmemek daha iyi olacaktır. Mükemmel bir çocuk arkadaşı olabilirler. Ancak, gerekirse insanları ölümüne karşı koruyabilirler. Bu köpeklerden kaynaklanan birkaç saldırı vakası vardır.

Köpekler nispeten zekidir ve komutları hızlı bir şekilde öğrenirler. Etraflarında dolaşan her aktiviteye katılmayı severler. Hakim köpek müthiş bir görünüme sahip, ancak doğru şekilde eğitilmişlerse daha iyi bir arkadaş olabilirler. Halk arasında kirpik tutmaları gerekiyor. Aksi takdirde, diğer köpeklere karşı saldırgan olabilirler. Güçlü gövdeli köpekler bu nedenle uygun eğitim ve disiplin sunanlar için güçlü bir arkadaştır.

Mizaç: Kendine güvenen, akıllı, iyi huylu
Yükseklik: 18-19 inç (erkek), 17-18 inç (kadın)
Ağırlık: 55-70 pound (erkek), 40-55 pound (bayan)
Yaşam Beklentisi: 12-16 yıl

4. Dogo Argentino

Dogo Argentino

Dogo Argentino, ilk on güçlü köpek ırkı listesinde dördüncü sıradadır. Beyaz renkli büyük köpeklerdir. Arjantin’e özgüler. Öncelikle büyük av avcılığında kullanıldılar. Yaban domuzu ve puma avcılığını içerir. Köpek, arkadaşları koruyacak kadar cesur.

Ek olarak, güçlü ve atletik vücut onları daha da sertleştirir. Sağlam kafa ve şık boyun daha güçlüdür. Ayrıca, kaslı bir vücudu var. Onlar iyi bir burun ve daha yüksek bir akciğer kapasitesine sahiptir. Köpek uzak yerlere seyahat edebiliyor. Çeşitli hava koşulları seyahatlerini bırakmalarını asla engellemez.

Bu köpek ırkını yapan Dr. Augustin Nores Martinez’ti. Bir köpek aşığı idi ve köpeklerle yaptığı deneyler bu sağlam cinsle sonuçlandı. 1928’de bu cins başarıyla tanıtıldı. Ancak, FCI tarafından kabul edilmesi neredeyse 1973 aldı. Bu ırk FCI’da listelenen ilk Arjantinli ırktı. Köpek fonksiyonlarında çok yönlüdür. Arama kurtarma operasyonlarına da uygundurlar. Askerî çalışmalarda bile, Arjantinli kahraman bir şans buldu. Hizmet köpeklerinin rolü ve polis yardımı da onlar için uygun oldu. Böylelikle Dogo, her zorlu çalışmayı aldıkları olağanüstü güçle mümkün kılar.

Mizaç: Dost, Neşeli, Mütevazi
Yükseklik: 24-27 inç (erkek), 23.5-26 inç (kadın)
Ağırlık: 80-100 pound
Yaşam Beklentisi: 9-15 yıl

5. Urfa Gureğhi

Urfa Gureğhi

Şanlıurfa ve çevre illerinde yaşayan bir çoban köpeği olan Urfa Gureğhi bir diğer ismiyle Kurtboğan çoban köpeği oldukça iri bir cüsseye sahiptir. Sert ve dayanıklı bir yapıya sahip olan Urfa Gureğhi Sivas’ın Kangalına oranla daha güçlü bir köpek olmasından dolayı sürü ve alan korumasında çok başarılı bir köpek türüdür. Şanlıurfa gibi sıcak iklimlere uyum sağlamayı başaran Urfa Gureğhi bölgede oldukça tercih edilen bir tür olarak karşımıza çıkıyor. şu anda Şanlıurfa’da bu türün kaybolmaması adına çalışmalar yürütülüyor ve bu çalışmalar arasında en kayda değer olan Şanlıurfa Gureğh Çoban Köpekleri Derneğinin çalışmalarıdır. Dernek Başkanı Yunus Emre Kılıç Şanlıurfa’ya has bu köpeğin ırkının kaybolmaması adına ellerinde gelen her tülü çalışmayı yaptıklarını söyledi.

Mizaç: Sert ve bir o kadar da sadık

Yükseklik: 75 – 95 cm arası

Ağırlık: 100- 110 Kg

Yaşam Beklentisi: 10 – 12 yaş

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *