«
HDP, belediye ve meclisten çekiliyor mu?

Haber Merkezi – Halkların Demokratik Partisi (HDP), 31 Mart’ta kazandığı belediyelerin 24’üne kayyum atanmasının ardından 20 Kasım’da sine-i millet kararını vermek için toplanacak.

HDP 31 Mart yerel seçimlerde 69 belediye kazanmıştı. 19 Ağustos’ta Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyeleriyle başlayan kayyum atamaları sistematik bir şekilde devam etti. En son dün Mardin’in HDP’li Mazıdağı, Savur ve Derik ilçeleri ile Urfa’nın Suruç ilçesine kayyum atandı.

Kazandığı 69 belediyeden, 3’ü büyükşehir olmak üzere 24’üne kayyum atanan HDP 20 Kasım’da yapacağı geniş tabanlı toplantıda, belediyelerden ve Meclis’ten çekilmeyi de masaya yatıracak.

HDP Genel Merkezi, 20 Kasım’da Ankara’da gerçekleştirilecek toplantı sonrası kayyumlara ilişkin detaylı bir rapor yayımlayacak.

Rapor, Ankara’da bulunan Hilton Otel’de 20 Kasım’da yapılacak toplantıyla kamuoyuna duyurulacak. Toplantıda HDP milletvekilleri ve belediye eşbaşkanları, Meclis ve belediyelerden çekilme konusunu da konuşacak.

Önerilerden birisi sine-i millet

HDP Sözcüsü Günay Kubilay, “Belediyelerden çekilmeyeceğiz şeklinde bir tavrımız yok, sine-i millete dönüp dönmeme kararını 20 Kasım’da gerçekleştireceğimiz toplantıda belirleyeceğiz” dedi. (Birgün)

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *