«
Urfa ceylanı avlayıp poz verdi

Doğal yaşamı Türkiye’de zenginlik bakımından sayılı iller arasında bulunan  Şanlıurfa’da Urfa Ceylan’ından Çöl Varanı’na, Kelaynak Kuşu’ndan Çizgili Sırtlan’a kadar sayısız türde ender hayvan bulunuyor. Bu hayvanların soyları tükenme tehlikesi ile karşı karşıya iken maalesef sorumsuz birçok insan bunları avlayarak adeta yok olmaları için çabalıyor.

Urfa Ceylan’ı avlayıp poz verdi

Türkiye’de yaşayan nadir hayvan türlerinden olan Urfa Ceylan’ı Şanlıurfa’nın dağlarını devlet korumasında süslemeye devam ediyor. Ancak Ceylanların yeterince korunması bir yana bazı avcılara onları avlama fırsatı sunuluyor. Şanlıurfa halkının oldukça değer verdiği ve türkülere konu ettiği ceylanın sorumsuz avcılar tarafından avlanması büyük bir tepki ile karşılandı.

İzin aldığını iddia etti

Uzun yıllardır üremesi ve çoğalması için koruma altına alınan Urfa Ceylan’ı iddiaya göre yılda beş adet avlanılması için izin veriliyor. Bu iznin neye göre alındığı ve kimlere veriliği bilinmezken bir avcının avladığı yetişkin ve sağlıklı Urfa Ceylan’ını sosyal medyada paylaşması tepki topladı. Öldürdüğü ceylan ile poz veren söz konusu avcı sosyla medyada tepki aldı.

Elinde tüfek ile gülen pozlar

Sosyal medyada paylaştığı pozda ölmüş ceylanın başında elinde av tüfeği ile gülerek poz veren bu kişi tepki toplarken bir de fotoğraf altına şu yorumu ekledi; “Türkiye’deki ender türlerden sadece Şanlıurfa’da yaşayan ve her yıl sadece 5 adet avlanmasına izin verilen Ceylan.” Ceylanın ender bir tür olduğunu kendisi bile paylaşmasına rağmen onu avlaması onun ve yetkililerin sorumsuzluğunu da ortaya koyuyor.

Kendisi de ender tür olduğunu yazmış

Ender bir tür olduğunu kabul ettiği ceylanı avlayan avcının bu davranışı diğer avcıları da buna adeta teşvik ederken bazı sosyal medya kullanıcıları avcıya tepki göstererek, “Yaşatmak varken neden öldürüyorsunuz” ifadelerini kullandı. Avcının profilinde bir çok hayvanı bu şekilde avladığı pozlarına rastlamak mümkün.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *