«
TRİP ve mesleki ahlak

Şanlıurfa’da yaşanan bazı olaylar insanlara adeta mesleki anlamda ahlaki ders verilmesi gerektiğini ortaya koyuyor.

Malumunuz bizler Şanlıurfa gibi zor bir şehirde gazetecilik yapmaya çalışan bireyleriz.

Gazeteci olarak temel silahımız eleştiridir. Bizler eleştiri silahını birilerin düşündüğü gibi insan öldüren mermi atan bir silah olarak görmüyoruz. Aksine insanı yaşatan ve ona değer katan sözcükler olarak görüyoruz.

Tabi Şanlıurfa’da özellikle kurumlarda çalışan bazı insanlar (meslektaşım demeye de dilim varmıyor.) bunu o kadar farklı algılıyor ki sanki eleştirinin kendisine ya da mensubu olduğu kuruma değer kattığını anlamakta zorluk çekiyor.

Bu zorluk karşısında aciz bir duruma düşen bu arkadaşlar kendilerine verilen değeri alıp değerlendirip ona göre yol almak yeri yeni nesil gençleri deyimiyle TRİP atmayı tercih ediyor. Hatta o kadar sert TRİPler atıyor ki; kendisi bile bundan zarar görüyor.

Bence bu TRİP olayından vazgeçip herkese eşit mesafede durmak gibi adil bir yolu seçmeliler. Aksi halde eleştirilerimizden mahrum kalıp zamanla değersizleşebilirler.

Bu değersizleşme hem ahlaki anlamda hem de meslek ilkeleri bakımından kabul edilebilir bir durum değildir. En azından benim tarafımdan kabul edilecek bir durum değildir. Eminin gazeteci arkadaşlarımın hepsi benimle aynı fikirdedir.

Çünkü değersizleşme yalnızlaşma ve beraberinde yok oluşu getirir. Tavsiyemiz; eleştirilere cevap haklarını kullanmalarıdır. Ve değerlerini korumalarıdır.

Sevgi ve saygı ile kalın…

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *