«
Öcalan’dan Çavuşoğlu’na Afrin sorusu

HDP Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan, Afrin’de ÖSO tarafından toplanıp Türkiye’ye gönderildiği iddia edilen zeytin ve zeytinyağını Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’a sordu.

İşte Öcalan’nın soru önergesi;

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

    Aşağıdaki sorularımın Dışişleri Bakanı Mevlüt ÇAVUŞOĞLU tarafından Anayasa’nın 98’inci ve TBMM İçtüzüğü’nün 96’ıncı ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla dilerim.

19 Kasım 2019 tarihinde Dışişleri Bakanlığı bütçesinin görüşüldüğü Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Afrin zeytini ile ilgili tartışmalar yaşanmıştır. CHP Milletvekili Ahmet Ünal Çeviköz’ün, “Afrin’de ÖSO’nun çaldığı zeytinlerden üretilen zeytinyağları Türkiye üzerinden ihraç edildi” ifadesine karşın AKP Milletvekili Uğur Aydemir, “Evet, Türkiye’ye geliyor, itiraf ediyoruz” şeklinde açıklamasıyla daha önce Tarım Bakanı’nın açıkladığı durumu teyit etmiştir. Sonrasında basına yansıyan ifadelere göre komisyondaki tartışmayı değerlendirirken Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise “Suriye’deki zeytinler, zeytinyağı ‘reexport’ yapılıyor bizim üzerimizden. Gelir de bahçe sahiplerine dağıtılıyor. Yani burada hırsızlık veya başka bir şey yok. Bu kara propagandanın bir parçasıdır.” şeklinde Afrin’den getirilen zeytinlerden elde edilen gelir ile ilgili bilgi vermiştir. 

Bu bağlamda;

  1. Bugüne kadar Afrin’den getirilen zeytin ve zeytinyağından ne kadar gelir elde edilmiştir? İfade ettiğiniz gibi bu gelirin dağıtıldığı bahçe sahipleri kimlerdir? 
  2. Bahçe sahiplerinin çoğunun Afrin’den göç ettiği bilindiğine göre bu bahçelerin işletilmesine dair süreç nasıl yürütülmektedir? Şu anda sahibi Afrin’de olmayan bahçeleri kim işletmektedir ve sahiplerine gelir nasıl ulaştırılmaktadır?
  3. Söz konusu bahçelerden ÖSO mensuplarına ve sonradan Afrin’e yerleştirilen kişilere dağıtılmış mıdır?  Dağıtılmışsa kaç kişiye dağıtılmıştır? Bu kişilerin bilgileri ve uyrukları nedir? 
  4. 9 Ekim’deki askeri operasyondan sonra basına yansıyan tartışmalara göre; Doğu ve Kuzey Suriye’de ÖSO ve TSK tarafından kontrol edilen bölgelerde, Afrin’de olduğu gibi buradan Buğday gibi tarımsal ürünlerin Türkiye’ye getirilmesi ile ilgili çalışmaların yapıldığı ve Afrin’deki politikaların bu bölgede de uygulanacağı iddia edilmektedir. Bu iddialar doğru mudur? 
Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *