«
Devlete ve millete akasya kazığı

Şanlıurfa’da son zamanların en güzel ve en önemli etkinliklerinden biri için ortak paydada buluşan Şanlıurfalıların emeklerini boşa çıkarmaya çalışan Belediyeciler, artık pes dedirtti. Şanlıurfa genelinde kuruyan çam ağaçlarının ardından şimdi de akasya ağaçları kurumaya başladı. Kent genelinde büyük bir sorun haline gelen ancak yetkililerin bunun karşısında üç maymunu oynaması devletin milyonlarının çöpe gitmesine neden oluyor.

Bilinçli bir şekilde mi yapılıyor

Şanlıurfa’nın Karaköprü ilçesinde Belediyeye bağlı Park Bahçeler Müdürlüğü tarafından dikilen akasya ağaçları tek tek kurumaya başladı. Ağaçların kuruma sebebi ise devletin ve milletin milyonlarına heba etmek için adeta bir tuzağı andırıyor. Belli bir yaşta olan akasya ağaçlarının kurumasına bir anlam veremeyen vatandaşlar bu ağaçlarının kurumaması için herhangi bir çalışma yapılmadı konusunda ise hemfikir.

Ağaçların kurumasına neden olan aşılı kısım (Aradaki fark açıkça belli oluyor)

Bakım ve masraflar boşa gitti

Özellikle ara sokaklarda dikilen ağaçların garip bir hal alarak kuruması yıllarca yapılan bakım ve emeği boşa çıkardı. Bu nedenle kuruyan ağaçlar sökülüp yerine aynı şekilde ağaçlar dikiliyor. Ancak bu ağaçların iki yıl sonra tekrardan aynı sebepten dolayı kuruyup kurumayacağının garantisi ise yok. Ağaçların dikimi sırasında gelişi güzel dikildiği noktasından tutun da ağaç fidanlarını kalitesine kadar sıkıntılar var.

Devletin milyonları heba oluyor

Yabani olan akasya ağacına nedeni belli olmayan bir şekilde aşılama yapılıyor. Bu aşılı kısım hızlı geliştiği için yabani olan kısma yani gövdeye zarar veriyor ve ağaç kuruyor. Aşının yapılmasının nedeni bilinmezken genleriyle oynan ağaçlar o kadar masrafa rağmen belli bir süre sonra kuruyor. Bu kuruyan ağaçların yerine yerli ırk ağaçlar dik ek yerine belediye tarafından yine aynı ağaçlar dikiliyor.

Öndeki ağaç aşılı kısımdan dolayı kuruyan ağaç arkadaki ağaç ise aşılı oluğu için kuruyan ağacın köklerinden çıkan asıl akasya ağacıdır

Yabani olan daha sağlıklı gelişiyor

Kuruyan ağaçların aşılarından dolayı kuruduğunun kanıtı olarak ise üstten kuruyan ağacın köklerinde çıkan filizlerin hızlı ve sağlam bir şekilde gelişmesi gösteriliyor. Öyle ki kökten çıkan filizler hazırda olan aşılı ağaçtan daha sağlıklı bir şekilde büyüyor ve yükseliyor. Bu tür sakatlanmış ağaçların dikilmesi ile bırakın ilçenin yeşillenmesi var olan yeşil alanlar bile kayboluyor.

Dikilen aşılı ağaçlardan birisinde ise bir kısmı kuru bir kısmı ise yeşil kaldı

Belediye kesmeyi tercih etti

Konuyla ilgili detaylı bir çalışma yapmak yerine ağaçları kesmeyi tercih eden belediye yetkilileri ise vatandaştan tepki alıyor. tamamen hesapsız ve kitapsız bir şekilde yapılan bu işler devlete ve millete zarardan öteye gidemiyor.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

  • Bakan Pakdemirli; 5.9 Milyar Lira tarımsal destek verdik

  • Ak Zambak Eylem Planı Tamamlandı

  • Suruç alternatif ürünlerde üretim arttı

  • Buğday ithalatında rekor kırıldı

  • Keçi için geçit töreni yapıldı

 

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *