«
Hayvan dövüştürene ertelemesiz hapis cezası talebi

TBMM Hayvan Haklarını Araştırma Komisyonu’nun hazırladığı rapora göre, hayvan dövüşlerinin “suç” değil, “kabahat” olarak düzenlendiği ve yaptırım olarak sadece idari para cezaları öngörüldüğü vurgulandı.

Para Cezası Yerine Hapis Cezası İstendi

Hayvan dövüştüren şahıslar yakalandığında hayvanlara el konulup, 7 bin 800 TL para cezası kesiliyordu.  Hazırlanan rapora göre, “Dövüştürülmek üzere yetiştirilen köpeklerin, sahiplerinin elinde kayıt dışı olarak yaşamlarını sürdürdüğü ve bunu denetleyecek bir mekanizma oluşturulmadığı” tespiti de ortaya konuldu.

Hapis Cezası Verilmesi Şart Koşuldu

Milliyet gazetesinden Önder Yılmaz’ın haberine göre, TBMM Hayvan Haklarını Araştırma Komisyonu, hayvan dövüştürenlerin hapis cezası almadıkça milyonlar kazandıkları bu fiilden vazgeçmeyecekleri kanaatine vardı. Bu çerçevede köpek ve horoz gibi hayvanları dövüştürenlere uygulanan 7 bin 800’lik idari para cezası yerine, ertelemesiz hapis cezası” talep edildi.

Hayvan Dövüştürme Suç Kapsamına Alınmalı

Raporun sonuç bölümüne ise dikkat çeken bir detay olarak karşımıza çıkan, “Hayvan dövüştürme suç kapsamına alınmalı; hayvanlara yönelik suç işleyenlerin hayvan sahibi olması engellenmeli. Hapis cezası getirilen fiiller için uygulanacak cezaların alt sınır; ertelemeye, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ve para cezasına çevrilemeyecek şekilde belirlenmeli” ifadesi yer aldı.

BENZER HABERLER İÇİN TIKLAYINIZ…

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *