«
Emin Önen öğretmenleri unutmadı

Türkiye’nin Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Pekin Büyükelçimiz Abdulkadir Emin Önen, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Büyükelçimiz Önen mesajında, eğitim ve öğretimin en büyük kahramanlarının öğretmenler ve bizleri eğitenin anne ve babalarımız olduğunu, toplumların gelişmesinin eğitimle mümkün olacağını belirterek, öğretmenlerimize büyük görev düştüğünü ve öğretmenlerin hakkının ödenemeyeceğini, Türkiye’yi ülkenin dört bir yanında fedakârca görev yapan öğretmenlerin gayretleriyle inşa ve ihya etmeye gayret ettiklerini söyledi.

Öğretmenler, hepimizin gönlünde müstesna bir yer tutmaktadır

Türkiye’nin bugünlere gelmesindeki en büyük payın öğretmenler olduğunu belirten Büyükelçi Önen, “Türkiye’yi ülkenin dört bir yanında fedakârca görev yapan öğretmenlerin gayretleriyle inşa ve ihya etmeye gayret ediyoruz. Ne yaparsak yapalım öğretmenlerimizin hakkını ödeyemeyeceğimizi hepimiz çok iyi biliyoruz.

Öğretmenler, hepimizin gönlünde müstesna bir yer tutmaktadır. Bir milletin medeniyet seviyesi, yaptığı icraatlar, kültürü tamamen öğretmenlerin elindedir. Eğitim ve öğretimin en büyük kahramanları ve bu hizmetin her alanında emeği olan kişiler öğretmenlerimizdir. Mesleğine aşık öğretmenler her zaman eşsiz öğrenciler yetiştirmişlerdir. Öğretmenlik çok kutsal ve sabır isteyen bir meslektir. Öyle ki bunu en iyi açıklayan sözlerden biri Hazreti Ali’nin ‘Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum’ sözüdür” diye konuştu.

Öğretmenlerimizin değerini bilmeliyiz

Öğretmenlerimizin bizlere bilgi ve beceri kazandırdığını ve bizi hayata hazırladıklarını belirten Çin / Pekin Büyükelçimiz A. Emin Önen, “Bizi büyüten, eğiten annemiz, babamızdır. Bunun yanında bilgi ve beceri kazandıran, bizi hayata hazırlayan öğretmenlerimizdir. Onların sabırla çalışmaları sonucu bizler kalem tutmayı, okumayı, yazmayı, yeni bilgiler ve beceriler kazanmayı başardık.

Bize emek veren öğretmenlerimizin değerini hepimiz çok iyi bilmeliyiz. Öğretmenlerimiz, insanı en ideal şekilde eğitmek suretiyle, geleceğin Türkiye’sini, geleceğin dünyasını inşa etmek gibi son derece kutsal bir vazifeyi icra ediyorlar. Türkiye’mizin bugün dünyanın güçlü ve saygın devletlerinden biri haline gelmesindeki en önemli paylardan biri, hiç şüphesiz fedakâr, cefakâr öğretmenlerimize aittir” diye konuştu.

Öğretmenler, gönlümüzde müstesna bir yer tutmaktadır

Kendisinin de öğretmen çocuğu olduğunu hatırlatan ve ‘Hocaların Hocası’ olarak anılan başarılı hizmetler vermiş bir emekli öğretmen olan merhum babası Mehmet Salih Önen’i de rahmetle anan ÇHC Pekin Büyükelçimiz A.Emin Önen, “Yurdumuzun en ücra köşelerinde, her iklimde, her coğrafyada, en zor şartlarda dahi görevlerini özveriyle idame ettiren öğretmenlerimiz, her türlü övgüye ve takdire layıktır. Milletçe öğretmenlerimize şükran ve minnet borçluyuz.

Bilhassa bizim kültür ve medeniyetimizde, öğretmenler anne ve babalarımız kadar değerli, onlar kadar aziz ve muteber sayılmaktadırlar. Zira bizler, ilim ve irfan sahibi kimselere hürmeti, bize bir harf dahi öğreten kimsenin karşısında saygıyla eğilmeyi şiar edinmiş bir milletiz. İnanıyoruz ki, Türkiye gelecek hedeflerine öğretmenlerimizin fedakârca yetiştirdikleri özgür düşünceli, sorgulayan, nitelikli nesiller sayesinde çok daha kolay ulaşacaktır. ‘İnsanı yücelt ki devlet yücelsin’ anlayışını benimsemiş bir hükümet olarak, insana yapılan her türlü yatırıma büyük değer veriyor, öğretmenlerimizi baş tacı ediyor, emeklerini takdirle karşılıyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde AK Parti iktidarı olarak ilk günden bu yana, eğitim bu ülkenin 1. meselesi kabul edildi. Bütçeden en büyük pay eğitime ayrıldı. Bu anlamlı günde, kutsal görevlerini aşkla, şevkle ifa eden değerli öğretmenlerimizi sevgiyle, saygıyla selamlıyor, 24 Kasım Öğretmenler Gününü yürekten kutluyor ve öğretmenlerimize ve öğrencilerimize hayırlı olmasını diliyorum” diyerek Hocaların Hocası merhum babası gibi ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimizi de rahmetle andığını belirtti.

İslâm’da ilk öğretmen Mus’ab bin Umeyr

“Birinci Akabe bî’atında Müslüman olan Medîneliler, Resûlullah Efendimize; ‘Yâ Resûlallah. İçimizde, İslâmiyet açıklandı ve yayılmaya başladı. Halkı Allah’ın Kitâbına davet edecek, Kur’ân-ı Kerîm’i okuyacak, İslâm dînini anlatacak, İslâm’ın sünnet ve emirlerini aramızda ikâme edecek, yerleştirecek, namazlarımızda bize imâmlık yapacak bir kimse gönder’ diye mektup yazdılar. Bunun üzerine Resûlullah Efendimiz Mus’ab bin Umeyr’i, Medine’ye gönderdi ve ona; Medînelilere Kur’ân-ı Kerîm okumasını, İslâmiyet’in emir ve yasaklarını öğretmesini, namazlarını kıldırmasını emretti. Mus’ab bin Umeyr kısa zamanda Medîne’ye vardı. Orada kendisini büyük sevinçle karşıladılar. Es’ad bin Zürâre’nin evine yerleşti. Ev sâhibi Medîneli ilk Müslümanlardan idi. Orada insanlara dinlerini öğretmeye başladı.”

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *