«
İzol aşireti davasında rekor ceza istendi

Geçtiğimiz aylarda Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde İzol aşiretine mensup iki aile arasında çıkan, 6 kişinin öldüğü, 5 kişi de yaralanmıştı.

11 kişiye dava açıldı

Meydana gelen silahlı kavgayla ilgili eski milletvekili Zülfükar İzol’un kardeşleri ve oğlunun da aralarında bulunduğu toplam 11 kişiye dava açıldı.

Zülfikar İzol hakkında takipsizlik

Olayda ‘Azmettirmek’le suçlanan eski vekil ve aşiret lideri Zülfükar İzol hakkında ‘takipsizlik’ kararı verildi. Diğer tutuklular için 4’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis ile 83 yıldan 128’er yıla kadar ceza istendi.

15 Haziran tarihinde Siverek’e bağlı Çeltik Mahallesi’nde arazi anlaşmazlığı yüzünden İzol aşiretine mensup iki aile arasında çıkan silahlı kavgada, Zozan İzol, Hakkı İzol, Meral İzol ve Mustafa Serdar İzol öldürüldü. 5 kişinin de yaralandığı olayda, Rıdvan Buluş ve Serdar Delen ise yaralıları taşıyan otomobilin çarpması sonucu hayatını kaybetti.

Siverek Cumhuriyet Başsavcılığı, olaya ilişkin soruşturmasını tamamlayarak aralarında eski milletvekili Zülfükar İzol’un oğlu Mehmet Fatih İzol, kardeşleri Bülent İzol, Servet İzol, Cemal İzol ve Cihan İzol ile Mehmet Metin İzol, Mustafa Serdar İzol, Serhat Ferman İzol, Müslüm Abuz, Ferhat Tulay ve Yusuf Rojhat İzol hakkındaki iddianamesini hazırladı.

Sanıklar hakkında ‘4 kişiyi tasarlayarak öldürme, 6 kişiyi tasarlayarak öldürmeye teşebbüs’ suçundan 4’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis ile 83 yıldan 128’er yıla kadar rekor bir ceza istedi.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *