«
Genç Veteriner Hilvan’da Bir İlke imza attı

Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesinde veteriner hekimlik yapan Mehmet Paç, Hilvan’da bir ilke daha imza attı. Daha önce Hilvan’da yapılan ancak başarısızlıkla sonuçlanan sezeryanla doğumu yaptıran Mehmet Paç, sağlıklı bir buzağı ile ineğin sahibini sevindirdi. Sezeryanla doğum hakkında konuşan Mehmet Paç, şunları söyledi; vatandaşlarımız bundan korkmasınlar” dedi.

Daha önce yapıldı, başarısızlık yaşandı

Daha öncede Hilvan’da sezeryanla doğum yapıldığını ancak başarısızlıkla sonuçlandığını belirten veteriner Hekim Mehmet Paç, “Daha önce yapılanlar var, çoğu sezaryen ya da rumenatomi sonucu yaşayamamışlar. Halkta bu yüzden bu gibi operasyonlara sıcak bakmıyor. Bu durumda hayvanı ve yavrusunu kurtarmak için zorla kabul ettirmek zorunda kalıyoruz.” dedi.

Bir çok faydası var

Sezeryanla doğumun faydasının olduğunu söyleyen Paç, “Faydası şu şekilde, doğum esnasında buzağı büyük ise hayvan zorlanacaksa ve yavru çıkamazsa bu yola başvurulur. Bu yola başvurmak mecburi oluyor. Aksi takdirde yavru da annesi de ölebilir. Bu ne bizim ne de hayvan sahibinin istediği bir durumdur. Bu yüzden en büyük faydası tabi ki anne ve yavruyu kurtarmaktı” diye konuştu.

Hiçbir zararı yok

Sezeryan doğumunun herhangi bir zararı olmadığını belirten Paç, “Zararı yok çünkü onun ve yavrusunun sağlığı için böyle bir operasyon yapılıyor. Sonra gerekli antibiyotik ve pansumanla hayvan eskisi gibi sağlığına devam ediyor. Gerekli bütün tedaviler yapıldığında normal hale dönüyor.” şeklinde konuştu.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

  • Bakan Pakdemirli; 5.9 Milyar Lira tarımsal destek verdik

  • Ak Zambak Eylem Planı Tamamlandı

  • Suruç alternatif ürünlerde üretim arttı

  • Buğday ithalatında rekor kırıldı

  • Keçi için geçit töreni yapıldı

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *