«
SSPE’nin pençesine 2014 ve 2012 doğumlu çocuklar da düştü

Türkiye’de binlerce çocuğun hayattan kopmasına neden olan SSPE hastalığı yeniden hortladı. Hastalığa bu sefer de 2012 doğumlu bir çocuk düştü.

Türkiye’de 1999-2000 yıllarında ortaya çıkan ve binlerce çocuğun ölmesine neden olan SSPE isimli kızamıktan kaynaklı hastalık ailelerin kara kâbusu oldu. Çocukların yıllarca işkence çekerek ölen çocuklar bu hastalıktan tam kurtuldu derken bu hastalık yeniden ortaya çıktı. 1999-2000 yılları arasında doğan çocukların dışında bu hastalığa esir olan çocuk kalmadı derken yeniden ortaya çıktı.

2014 yılı 38 çocuk SSPE’ye kapıldı

Hastalığın tam da bitti deyip sevinen aileler yeni vakalar ile şok oldu. Söz konusu hastalığa 2014 yılı doğumlu 38 yeni çocuk esir olurken aileler kâbus geri döndü korkusuna kapıldı. 2014 yılındaki bu çocukların durumu tartışılırken bir de 2012 doğumlu çocuklarda bu hastalık çıktı. Bu hastalığın farklı yıllarda ortaya çıkması olayın sadece 1999-2000 yıllarını kapsayan bir hata olmadığını ortaya koymadı.

Aynı hatalar mı tekrarlandı?

1999-2000 yılları arasında iddialara göre yüksek doz, düşük doz ve bozuk aşı yapıldığı için ortaya çıkan SSPE hastalığı yeniden ortaya çıktı. Bu hastalığın yeniden ortaya çıkması akıllara ‘Bu hastalık bulaşıcı mı yoksa yeniden aynı hatalar mı yapıldı? sorularını getiriyor. Bu sorular karşısında yetkili kurumlar sessiz kalırken herhangi bir araştırmanın yapılmaması ise ailelerin acılarının katlanmasına neden oluyor.

Son olarak bu hastalığın pençesine 2012 Şanlıurfalı Emir Koşar isimli çocuk kapıldı.

İşte SSPE hastalığı hakkında bazı bilgiler

Subakut sklerozan panansefalit (SSPE), nörodejeneratif bir hastalıktır. Kızamık virüsünün beyinde oluşturduğu süregen enfeksiyon ile belirgindir. Virüsün süregenliğinin ve reaktivasyonunun mekanizmaları bilinmemektedir. Hastalarda, genellikle davranış değişiklikleri, miyoklonus, demans, görme bozukluğu, piramidal ve ekstrapiramidal bulgular vardır. Hastalığın henüz etkili ve kesin bir tedavisi yoktur.

SSPE HASTALIĞI NEDİR?

Gelişmiş ülkelerde sıklığında azalma olmakla birlikte, gelişmekte olan ülkelerde sık görülmektedir. Kızamığa karşı etkin aşılama, bu hastalık için şu andaki tek çözümdür.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Önceden normal gelişimi olan bir çocukta (ya da genç erişkinde) birkaç hafta birkaç ay içinde gelişen; yürümede bozulma, unutkanlık, konuşmada bozulma, davranış değişikliği, başın öne doğru düşmesi ya da vücutta gevşeme, silkinme şeklinde çok kısa süreli nöbetler en tanımlayıcı belirtilerdir.

SSPE hastalığı ilerleyici bir hastalıktır

SSPE hastalığı ilerleyici bir hastalıktır. Ancak bazı hastalarda (yaklaşık 10 hastadan birinde) ilerlemenin olmaması, hastalıkta duraklama, hatta kendiliğinden iyileşmenin görülmesi mümkündür Başlangıç bulguları hafıza kaybı, irritabilite (uyarılara yanıt vermede görülen bozukluklar), nöbetler, istemsiz kas hareketleri ve/veya davranış değişiklikleridir.

4 devrede ölümle sonuçlanır

Hastalık %85 oranında progressif(ilerleyici) seyir gösterir ve 4 devrede ölümle sonuçlanır. Geri kalan %15 vaka remisyon periyotlarıyla gidebilir, uzun süre stabil kalabilir, ilerleme durup plato çizebilir ya da çok yavaş seyredebilir. Remisyona girenler de genellikle 7-10 yıl sonra kaybedilirler.

SSPE hastalarının çoğu bakıma muhtaç hastalar olup, tüple beslenmektedirler. İleri dönemlerde tamamen yatağa bağımlıdırlar.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *