«
AK Parti heyeti Çin’e çıkarma yaptı

Türkiye’nin Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Pekin Büyükelçimiz Abdulkadir Emin Önen, Pekin’de bulunan AK Parti heyetine eşlik ederek bir dizi ziyaretler gerçekleştirerek birçok konuda fikir alışverişinde bulunarak iki ülke işbirliğinin geliştirilmesi için gayret gösterdiklerini belirttiler.

Çin Halk Cumhuriyeti’nde ilk durağımız başkent Pekin oldu

Çin ziyaretleriyle ilgili kısa bir açıklama yapan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Av. Hamza Dağ, “AK Parti heyetimiz ile birlikte, Çin Komünist Partisinin davetlisi olarak geldiğimiz Çin Halk Cumhuriyeti’nde ilk durağımız başkent Pekin oldu. Ziyaret kapsamında ikili ve heyetler arası görüşmelerimiz olacak. Çin Halk Cumhuriyeti programımız kapsamında temaslarımız sürüyor. Ulusal Halk Meclisi Daimi Komitesi Başkan Yardımcısı ve beraberindeki heyet ile bir araya geldik” dedi.

Ak Parti heyeti Çin'e çıkarma yaptı.
Ak Parti heyeti Çin’e çıkarma yaptı.

Türkiye-Çin ilişkileri üzerine istişarelerde bulunuldu

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Av. Hamza Dağ başkanlığındaki heyet, Türkiye’nin Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Pekin Büyükelçimiz Abdulkadir Emin Önen’in iştirakiyle Çin Komünist Partisi Uluslararası İlişkiler Dep. Bakan Yardımcısı Zhu Rui ile görüşerek, Kuşak ve Yol girişimi ile Orta Koridor’un uyumlaştırılması başta olmak üzere Türkiye-Çin ilişkileri üzerine istişarelerde bulundu.

Siyasi ve ekonomik ilişkilerde istişarelerde bulunuldu

Büyükelçi Emin Önen, Çin’i ziyaret eden AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Av. Hamza Dağ başkanlığındaki heyet ile birlikte bugün Çin Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi Başkan Yardımcısı Ji Bingxuan ile Türkiye ve Çin siyasi ve ekonomik ilişkileri üzerine kapsamlı istişarelerde bulunmuştur.

Afet ve acil durum yönetimi alanındaki işbirliği görüşüldü

ÇHC Pekin Büyükelçimiz Önen de, Çin Acil Durum Yönetimi Bakanlığı’nda Genel Müdür Liu Wei Ming ile bir görüşme gerçekleştirerek Çin ile Türkiye arasında afet ve acil durum yönetimi alanındaki işbirliği konuları hakkında görüşmelerde bulundu. Pekin’de Çin Uluslararası Araştırmalar Enstitüsü’nün düzenlediği Ortadoğu Güvenlik Forumuna da katılan Büyükelçi Emin Önen, Türkiye’den de akademisyen ve uzmanların katıldığını belirttiği forumun bu yıl “Yeni Durumda Orta Doğu’da Güvenlik: Zorluklar ve Beklentiler” temasıyla düzenlendiğini söyledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Dünya Haberleri

  • Çin’deki Türk şirketlerinden Büyükelçi Önen’e ziyaret

  • 236 bin TL maaşla köpek bakıcısı aranıyor

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *