«
Urfa’da hangi mahalleler kentsel dönüşüme girecek

Şanlıurfa’ya gelerek bir dizi temaslarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Eyyübiye ilçesinde kentsel dönüşüm kapsamına alınan mahalleleri açıkladı.

İşte Bakan Kurum’un kentsel dönüşüm ile ilgili açıklaması;

“Eyyübiye Akçamescit Mahallemizde daha önce belirlediğimiz 40 hektarlık belirlediğimiz riskli bir alan var. Bu alanda kentsel dönüşüm çalışmalarını başlatmıştık. 27 Aralıkta ihalesini gerçekleştireceğimiz 367 konut ve 35 ticaret merkezi projesi ile Akçamescit’teki projemizin ilk aşamasını gerçekleştirmiş olacağız.

Vatandaşlarımızın rızasını alarak 40 hektarlık alanımızın dönüşümünü gerçekleştirmiş olacağız. Bunun yanı sıra Haliliye Yeşildirek projesinde de önemli bir kentsel dönüşüm projesini hayata geçiriyoruz. Bu anlamda 294 konut 26 adet dükkanımızı da Ocak 2020 içerisinde ihale edeceğiz ve Yeşildirek’te vatandaşlarımızla da anlaşmak koşulu ile kentsel dönüşümü etaplar halinde yapmak istiyoruz.

Haliliye’de devam eden bir kentsel dönüşüm çalışmamız var. Sanayinin de içerisinde olduğu hak sahibi vatandaşlarımız için 300 tane dükkanın 200 konut ve 40 ofisin kalan vatandaşlarımıza verilmek için Mart 2020’de ihalesini yapacağız. Yine Karaköprü’de Alibaba Mahallesi olarak bilinen alanda 70 bin metrekarelik alanda kentsel dönüşüm projesini başlatıyoruz.

Vatandaşlarımızın rızalarını alarak Karaköprü Belediyemiz ve Bakanlığımız bünyesinde bu süreci de başlatmış olacağız. Şehrimize yakışır bir projeyi yapmak istiyoruz. Siverek’te Selimpınar, Haliliye, Yenişehir mahalleleri ve Siverek Kale etrafı kaya riski taşıdığımız bir alan var. Toplamda 250 bin metrekarelik bir alan. Bu alanda vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini tahdit edecek alanlarda kentsel dönüşüm projemizi başlatıyoruz. Deprem dönüşümü bekleyen vatandaşlarımızın sorunlarını çözüyoruz. Tüm bu çalışmalar çerçevesinde vatandaşlarımızın rızalarını alarak çalışmalarımızı yürüteceğiz. Yine Siverek’te kent ormanını 2020 yılı içerisinde tamamlayıp hizmete sunacağız.

Viranşehir ilçemizde Çırçıp deresi Yenişehir Mahallesinde 142 bin metrekarelik bir millet bahçesi yapıyoruz. Bununla birlikte Şanlıurfa genelinde 5 millet bahçesini 2020 yılında vatandaşlarımıza kazandırmış olacağız. Birecik ilçesi de buna dahil. Yine bu proje çerçevesinde Fırat’tan iki yakaya yürüyüş yolu olarak tasarlanan projeyi gerçekleştirmiş olacağız. Viranşehir Hürriyet Mahallesinde mülkiyet sorunlarını da çözeceğiz. Tüm vatandaşlarımızın taleplerine karşılık verecek ve tüm sorunları çözeceğiz.”

İlginizi çekebilecek diğer haberler

  • Bakan’dan Urfa’ya müjde

    • Arınç’tan Urfa yorumu?

    Bir Cevap Yaz

    Bir Cevap Yaz

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *