«
Germuş Kilisesi Definecilerin Gazabına Uğradı

Şanlıurfa merkeze 10 kilometre uzaklıkta bulunan tarihi Ermeni Germuş Kilisesi (Surp Asdvadzadzin) kaderine terk edildi. Kaderine terk edilen kilise define avcılarının hedefi haline geldi.

Dünya’da inanç tarihi açısından oldukça önemli bir noktada yer alan Şanlıurfa’da bulunan tarihi Germuş Kilisesi, define avcısı tarih hırsızlarının adeta kazı alanına döndü. Define avcılarının sebep olduğu kazılardan dolayı kilisenin içerisi adeta şantiye alanına döndü. Onlarca irili ufaklı çukur kazan tarih hırsızları ciddi anlamda zarara neden oldu.

‘Dokunulmayı bekliyor’

Germuş köyünde yer alan, kapatılmış atıl bir şekilde duran, sadece define avcılarının sıklıkla ziyaret ettiği Germuş Kilisesinde kitabe olmadığından tam inşa tarihi bilinmiyor. Ancak kimi tarihçilere göre 19. yüzyılda yapıldı. Kilise bütün olumsuzluklara rağmen ayakta kalmayı başarmış. Şanlıurfa için turizme kazandırılması gerek  bir alan iken bölgede çalışma yapılmaması turizmcilerin de yakındığı bir sorun olarak duruyor.

‘Ahır olarak kullanıldı’

Kilisenin 2015 yılına kadar ahır olarak kullanıldığını belirten bölge sakinleri, yıllarca tarihi kilisenin ahır olarak kullanıldığını söyledi. Bölgeye gelen turist ve tarihçilerin tepkisinden dolayı kiliseye artık hayvan konulmadığını söyleyen bölge sakinleri, 23 Ekim 2011 tarih/ 28093 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Turizm Gelişim Merkezi olarak ilan edildiğini belirtti.

İki kilise vardı; biri yıkıldı

Yine bölge sakinlerinin iddiasına göre alana bir tabela diken yetkililer, tarihi kilise ve çevresinde şimdiye kadar ne bir koruma önlemi aldı, ne de bir çalışma başlattı. Germuş köyünde 2 tane kilise olduğunu belirten bölge sakinleri bunlardan biri bakımsızlıktan çöktü. Çöken kiliseden sadece taş ve toprak yığınları kaldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

  • Bakan’dan Urfa’ya müjde

    • Arınç’tan Urfa yorumu?

    Bir Cevap Yaz

    Bir Cevap Yaz

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *