«
Kürtlerin İslamiyete Geçişi ve Tarihi

İslamiyet ile Tanışılmadan Evvel

Kürt milleti milattan önce 535 yıllarında tek tanrı inancını taşıyan Zerdüşt dinine mensuptu. Zerdüştlüğün diğer adı Mazdayasna ‘dır kutsal kitabı Avestadır. Bu kitapta Zerdüşt’ün neye inandığını anlatan tek belgedir.  Zerdüştlüğün temelinde Allah’ın ve şeytanın savaşı yatar ve her insanın iyilik için savaşılmasına gerektiğini inanılır. Zerdüştlüğün İslamiyetin ortaya çıkışına kadar devam etiğine inanılır. Müslümanların Pers topraklarını ele geçirmesinden sonrasına kadar Kürtler bu dine mensuptu.

Kürtlerin İslamiyete Geçişi

İslam orduları ilk olarak 633 yılından itibaren İranlıların egemenliği altındaki bölgelere yayılmaya ve Irak yöresindeki kentleri ele geçirmeye başladılar. Sasaniler ile Müslümanlar arasındaki ilk büyük savaş, Hz. Ömer döneminde; 637’de, Dicle kıyısındaki Kadisiye’de meydana geldi. İranlılar yenildiler, Sasani hükümdarları Medya’ya sığındı. Bu savaş Kürtlerin İslam’la tanışmasına vesile oldu.

Kürtlerin İslam’ı kabul etmeleri pek zor olmamıştır. Kürtler o günden bugüne daima İslam’a sahip çıkmışlar ve her zaman dinlerine sıkı sıkıya bağlı kalmışlardır. Kürtler ve diğer İranî halklar ile Müslümanlar arasındaki ikinci büyük savaş 642’de Medya’da, Nehavend yakınlarında meydana geldi.

Bazı maksatlı kitaplarda yazıldığının aksine asla Müslümanlar Kürdistan’a yönelik seferler sırasında Kürtlere zulüm yapmamışlardır. Hz. Ömer gibi adalet timsali bir insanın Kürtlere zulmettiğini söylemek büyük bir iftiradır. Böyle bir şey İslam düşmanlığının göstergesidir. Fakat şu var ki ortada bir savaş vardır ve her savaşta olduğu gibi bu savaşlarda da karşılıklı ölümler olmuştur. Bunu abartıp “büyük zulüm yapıldı” diye lanse ettirmek akla ve mantığa kesinlikle sığmaz. İslam’ın mazlumlara verdiği önemi hiçbir ideoloji ve hiçbir beşeri sistem vermemiştir.

Kürtler Müslümanlığı Türklerden 200 yıl önce kabul ettiler. Türkiye’nin en eski camii, 639 yılında tarihi Mor-Toma Kilisesinden çevrilen Diyarbakır Ulu Cami’dir. Bugün Kürtlerin çok az sayıda Ezidi dışında, Kürtlerin %98-%99’u Müslümandır. (Kaynak :Altan Tan Kürt Sorunu)

Kürt halkı İslam dinini ciddiyetini samimiyetini ve sağlamlığına kanaat getirip Müslümanlığa çok kısa zamanda büyük çoğunluklar halinde geçiş yapmışlardır. O günden sonra İslamiyeti seçen Kürt halkı büyük şahsiyetler yetiştirdi. İslamiyetin yayılmasına Haçlılara karşı mücadelede en ön saflarda yer aldılar. Bunlardan birkaçı; Ebu Müslim Horasani Emevi devletini yıkan yerine Abbasileri getiren büyük İslam kumandanı Ebul iz el cezeri (miladi 900) o dönemlerde elektronik makineler üzerinde çalışması olan büyük bir Kürt filozofudur .

Selahaddin Eyyubi – Selahaddin Yusuf bin Eyyub El Kurdî, Kudüs fatihi Eyyubi İslami devletinin kurucusudur.

Mısır, Suriye, Yemen ve Filistin sultanı ve Eyyubi hanedanının ilk hükümdarı. Kudüs’ü HIITIN SAVAŞINDA Haçlılardan alarak (2 Ekim 1187) kentte 88 yıl süren Frank işgaline son vermiştir. Hıristiyanların misilleme olarak düzenledikleri III. Haçlı Seferini etkisiz hale getirmiş, ilmî ve askerî dehasıyla tarihin en büyük kahramanlarından biridir.

Mêlaye Bate, Mellaye El Cizîrî

Mêlaye Ehmedê Xanî ,

Feqîyê Teyran

Bedîûzzaman Saîdê Kurdî ,

Mezhep

Kürtlerin %85’e yakın bir bölümü Sunni; yaklaşık %15’lik kesimi ise Şii ve Alevidir. Suriyedeki Müslüman Kürtlerin tamamı Sunnidir.Türkiye ve Suriye Kürtleri arasında Şii yoktur. Şii Kürtler Irak Kurdistan’ının güneyi(Hanakin Yöresi) ile İran Kirmanşah ve Horasan tarafındadırlar. İran ve Irak Kürtlerininde büyük bir çoğunluğu Sunnidir. Ayrıca yine Kirmanşah ve Hewreman bölgesinde Şiilikten oldukça farklı ancak Türkiye Aleviliğine yakın Ehl-i Hak inancına mensup olan gruplar vardır.

Sunni Kürtlerin yaklaşık %80’in üzerinde bir kesimi Şafii geri kalanı is Hanefi mezhebindendir. Orta Doğu ülkelerinin hiçbirinde sağlıklı, dürüst istatistikler olmadığından sayılarla ilgili tüm öngörüler gözlem ve tahminlere göre yapılmaktadır. Bu durum tartışmaya açık bulunmaktadır.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

  • Narlıdere Kavşağı göle döndü, trafik akışı durdu

  • Silahlı kavga; 10 yaralı

  • ‘Karaköprü Belediyesi Ak Parti’ye ihanet ediyor’

  • HUDA PAR, Gazeteci Yazar Hasan Ray’ı ziyaret etti

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *