«
Hastanelerde alınan sağlık raporu parası gençleri işsizliğe itiyor

Şanlıurfa’daki hastaneler iş sahibi olmak isteyen gençlerin önünde dağ gibi durarak gençleri adeta işsizliğe itiyor. Başvurdukları iş yerlerinin istedikleri evraklar arasında bulunan sağlık raporu için hastanelere giden gençler kendilerine çıkarılan masraf ile şoka uğruyor. Gençlerin çoğu cebinde parası olmadığından dolayı tabiri caiz ise geldiği gibi geri dönmek zorunda kalıyor. Kimisi parayı bulup dönerken kimisi ise parası olmadığından dolayı geri dönemiyor.

Kapı kapı dolaşan gençler ortada kalıyor

İş bulup çalışmak evine ekmek götürebilmek hayaliyle kapı kapı dolaşan gençlerin uğradıkları hayal kırıklıklarının listesine bir de sağlık raporu eklendi. İddialara göre Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Balıklıgöl Devlet Hastanesine sağlık raporu almak için gelen gençler, kendilerine çıkarılan masraf ile neye uğradığını şaşırıyor. Parası olmayan gençler buldukları işi de kaybederek evinin yolunu tutuyor.

400 lira masraf ile çıkıyorlar

İşyeri tarafından istenen evraklar arasında yer alan ve olmazsa olmaz evrak olan sağlık raporunu almak isteyen gençler, 50 TL muayene ve tetkik yapıldığı takdirde yaklaşık 400 lira masraf ödemek zorunda bırakılıyor. Gençlerin çoğunda para olmadığından dolayı sağlık raporunu alamadan geri dönüyor. Sağlık güvencelerinin olup olmaması farkına bakılmasızın imza atılan bu uygulama tepkilere neden oluyor.

Yasal zemini var mı?

Sağlık raporu alamayan ve adını açıklamak istemeyen bir genç, “Ben uzun zamandır iş arıyordum. Nihayet iş buldum derken; hayatımın şokunu yaşadım. Şimdi sağlık raporu almak için hastaneye geldim ama geldiğim gibi geri dönüyorum. Cebimde param yok ve rapor alamadan gidiyorum. Bunun yasal bir zemini var mı yok mu bilmiyorum. Ama hakkımı helal etmiyorum.” dedi.

 

İlginizi çekebilecek diğer haberler

  • ‘Karaköprü Belediyesi Ak Parti’ye ihanet ediyor’

  • Hilvan Belediyesi sınıfta kaldı

  • Urfa bitti Suriye’nin Tel Abyad’ı kaldı

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *