«
Engelli rampası ve yaya geçidini kapattı

Şanlıurfa’nın Karaköprü ilçesi ikinci 35 metre yol olarak bilinen Fevzi Çakmak Bulvarında yayaların karşıdan karşıya geçmesi için kullandığı yaya geçidi ve engelli rampası sorumsuz bir sürücü tarafından kapatıldı. Kapatılan yolu kullanmayan yaylar duruma tepki gösterdi. Yayalar böyle sürücülerin artık insanların haklarına saygı duyması gerektiğini söyledi.

Yaya Geçidi ve Engelli Rampasını İşgal Etti

İnsanların erişim ve ulaşım haklarını gasp eden bu sürücülerin ardı arkası kesilmezken; yayalar ve özellikle de engelli yayalar çok zor anlar yaşıyor. Engelli, yaşlı ya da bebek arabalı yayaların rahat seyahat edebilmesi için yapılan yaya geçidi ve engelli rampalarını gasp eden sorumsuz sürücüler tepkilere neden oluyor. Yayalar bu sürücüleri ağır cezai işlemler verilmesi konusunda yetkililere sesleniyor.

  • Büyükşehir Belediyesinin yeni yeri belli oldu

Şanlıurfa’da ve Türkiye’de hemen her gün çeşitli nedenlerden dolayı engelli vatandaşlar engelleniyorlar. Geçtiğimiz günlerde de bir okula sınava girmek için giden engelli bir vatandaş, bin bir türlü zorluk ile karşılaşmıştı. Engelli vatandaşlar ve diğer dezavantajlı vatandaşlar da bir şekilde engellenerek hayatları zorlaştırılıyor. İnsanların hayatlarını  kolaylaştırılması için yapılan bazı uygulamaların etkisiz kalmasına neden olan bu sürücülerin eğitim almaları gerektiği fikri öne çıkıyor.

Şanlıurfa Omurilik Felçlileri İstihdamı Derneği (SUOFİD) Başkanı Habib Polat
Şanlıurfa Omurilik Felçlileri İstihdamı Derneği (SUOFİD) Başkanı Habib Polat

Hep beraber engelleri kaldırmak zorundayız

Konuyla ilgili konuşan Şanlıurfa Omurilik Felçlileri İstihdamı Derneği (SUOFİD) Başkanı Habib Polat, “Biz bütün insanların erişim noktasında sorun yaşamaması için çabalarken maalesef böyle vatandaşlarımız da önümüze bir engel koyuyor. Bizler hep beraber bu engellileri kaldırmak zorundayız. Hepimiz bu kentte yaşıyoruz. Hepimiz birbirimize destek ve yardımcı olmak zorundayız” diye konuştu.

Yaya Geçidi ve engelli Rampasını Konuştu

Kentin belli alanlarında erişim noktasında hala sorunlar yaşandığını söyleyen Polat, “Bizim tek sorunumuz böyle insanların varlığı değildir. Biz camilerde, okullarda, parklarda, yollarda, sağlık kurumlarında da bir çok engel ile karşılaşıyoruz. Ama biz dernek olarak hak temelli çalıştığımız için bütün bu engellerin üstesinden geleceğiz. Yeter ki iyi niyetli ve duyarlı vatandaşlarımız yanımızda dursun” şeklinde konuştu.

HABERİN VİDEOSU

İlginizi çekebilecek diğer haberler

  • Urfa’da engellinin okumaya da hakkı yok

  • Servet Dağ, engellilerin sesi oldu

  • Hastanelerde alınan sağlık raporu parası gençleri işsizliğe itiyor

  • SUOFİD Başkanı Polat’tan 3 Aralık Mesajı

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *