«
  1. Anasayfa
  2. GAP ve Tarım
  3. Fıstık ağaçlarının kuruması aşırı yağıştan değil

Fıstık ağaçlarının kuruması aşırı yağıştan değil

mahmut-ocek-hdp-urfa-kalesi-

Şanlıurfa’nın tanınan ziraatçilerinden Mahmut Öcek, geçen sene Şanlıurfa’da kuruyan fıstık ağaçlarının temel sebebinin aşırı yağış olmadığını söyledi. Şanlıurfa birçok tarım ürününde Türkiye’nin birinciliğini elinde tutuyor. Bu ürünler arasında, Fıstık, Pamuk, buğday, arpa, kırmızı mercimek geliyor. Urfalı çiftçilerin her yıl düşen verimden dolayı şikayetlerini değerlendirdi. Pamuk ve fıstık anlamında önemli uyarılarda ve önerilerde bulunan Ziraatçi Mahmut Öcek, eğitime dikkat çekti.

Fıstık ağaçları yağıştan zarar görmez

‘Fıstığın zarar görmesi aşırı yağıştan kaynaklanmadığını söyleyen Mahmut Öcek, “Aslında yağıştan dolayı fıstık ağaçları zarar görmez. Geçen yıl her ne kadar fıstık ağaçlarının kuruması aşırı yağışa bağlansa da beslenmenin ve ilaçlamanın yetersiz olduğundan dolayı ağaçların zarar gördüğünü düşünüyorum.” ifadelerine yer vererek yeteri beslenme ve ilaçlamaya dikkat çekti.

Aşırı yağış etkilemedi

Aşırı yağıştan fıstık üreticisinden çok diğer çiftçilerin zarar gördüğünü belirten Öcek, “Geçen yıl yaşanan yağıştan en fazla pamuk çiftçisi zarar gördü. Çiftçilerin pamuğunu toplamaması sonucu üretim yüzde 50 geriledi. Toprağın içindeki minerallerin aşırı yağıştan dolayı kaybolmasından dolayı da verim düştü. Geçen yılda pamukta yaşanan düşüş bu yılın verimini de etkiledi.” diye konuştu.

  • Urfa fıstığı için büyük pazar

Çiftçinin eğitim alması gerekiyor

Bu yıl geç gelen yağışların sebebini de geçen seneye bağlayan Öcek, “Bu yıl yağışların geç kalması da geçen yıldan kaynaklanıyor. Bu konuda il ve ilçe tarım müdürlüklerinin çiftçilere eğitimler vermesi gerekiyor. Çiftçimizin birçok konuda eğitim alması şarttır. Eğitim almayan çiftçi hem toprağa zarar veriyor hem de yeteri kadar verim elde edemiyor. Bu yüzden eğitim şarttır” ifadelerini kullandı.

Şanlıurfalı fıstık üreticilerine altın öneriler verdi.
Şanlıurfalı ziraatçi Mahmut Öcek, Şanlıurfalı fıstık üreticilerine daha fazla verim alması için altın öneriler verdi.

Her yıl verim için düzenli bakım şart

Fıstık ağaçlarından elde edilen verimin daha fazla olması için önerilerde bulunan Mahmut Öcek, “Fıstıktan iki yıl aralıklarla verim elde edilmesi gibi bir kural yoktur. Fıstığın beslenmesi ve bakımı yapıldıktan sonra her yıl verim elde edilir. Çiftçilerimizin gereken beslenmeyi vermediğinden dolayı fıstık verimi iki yılda bir oluyor. Bu noktada çiftçilerimizin yeteri kadar eğitilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

  • Kaymakamdan Ovacık Fıstık Fabrikasına Teşekkür Belgesi

  • Fıstık üreticileri perişan; uzmanından öneriler

  • Fıstık bahçelerinde yabani ot istilası

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

Hasan Ray Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *