«
  1. Anasayfa
  2. GAP ve Tarım
  3. HDP’li Maçin Suruç ovasını meclise taşıdı

HDP’li Maçin Suruç ovasını meclise taşıdı

PSX_20200212_170454

Halkların Demokratik Partisi Şanlıurfa milletvekili Nusrettin Maçin, Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde tarım sulaması için döşenen boruların sık sık patlayarak tarım arazilerine zarar vermesini meclise taşıdı.

HDP Şanlıurfa Milletvekili Nusrettin Maçin, Suruç ovasında 2016 yılında başlayan tarımsal sulama ile Suruç halkı bereket beklerken, kendini bambaşka sorunlarla uğraşır buldu. Sulama projesinin alt yapısı tam oluşturulmadan başlatıldığı için bazı yerlerde çoraklaşmalar olurken bazı yerlerde de aşırı sulamadan dolayı toprak balçık halini almaktadır. Bunların yanında özel firmalara gerekli denetimler yapılmadığı için çifti büyük sorunlar yaşamaktadır.” diyerek konuyla ilgili Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplaması için soru önergesi verdi. 

Önergedeki iddialar şu şekildedir

Şanlıurfa ilinin, Suruç ilçesinde sulama projesinin faaliyete açılmasıyla birlikte arazilerin büyük bir bölümü yanlış planlama, alt yapı eksikliği ve özel firmaların denetim yetersizliğinden kaynaklanan sorunlardan dolayı tarım arazileri  risk altındadır. Tahliye kanalları olmadan, tarla yolları yapılmadan, toplulaştırılma bitirilmeden sulama projesi açıldı. Bu durumda taban suyu yükselmiş, çoraklaşmalar başlamış, bazı köylerde araziler sular altında kalmış, sulama kanallarında sık sık patlamalar olmakta ve ova bataklığa dönüşmekte, çiftçi hasat ve ekin yapamamaktadır. Bu durum karşısında DSİ’nin çalışmaları yetersiz kalmaktadır. 

Önergede şu sorular soruldu.

  1. Sulama projelerinin yanlış planlaması, alt yapı eksikliği ve özel firmaların ihmalkârlıklarından kaynaklanan sorunlara dair bakanlığınız herhangi bir inceleme başlatmış mıdır? Başlatmamış ise başlatmayı düşünüyor musunuz?
  2. Mağdur olan çiftçilere dair bakanlığınızın herhangi bir çalışması olmuş mudur? Olmamışsa başlatmayı düşünüyor musunuz?
  3. Bölge çiftçisinin tekrardan tarımsal üretimi sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmesi için herhangi bir çalışmanız var mıdır? Herhangi bir çalışma yok ise başlatmayı düşüyor musunuz?

 

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *