«
Hanif Düzme, Başkan Bayık’ı Bombaladı

31 Mart yerel seçimlerinde Şanlıurfa’nın Hilvan İlçesinde Saadet Partisi’nden aday olan Hanif Düzme, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Seçim sürecinde yaşananları Hilvan’nın mevcut durumu hakkında yorumlarda bulunan Düzme, Hilvan Belediye Başkanı Aslan Ali Bayık hakkında da çarpıcı yorumlarda bulundu.

31 Mart yerel seçimlerinden bize biraz bahseder misiniz?

Hilvan’da gerçekten güzel bir potansiyelimiz var. Hilvanlılar bizi seviyor ama süre kısa olduğu için yetmedi ve her yere yetişemedik. Hilvan gerçekten her şeye layık bir ilçemizdir. Eğer seçilseydik, ciddi hizmetler yapardık. Ama kısmet buymuş.

Ak Parti ile Saadet Partisinde ayrı dönemlerde siyaset yaptınız o dönemleri değerlendirir misiniz?

Saadet Partisi’nden Ak Parti’ye geçtik. Bu geçişimizin de sebebi de Ak Parti’den bize ilçe başkanlığı için teklif gelmesiydi. Tabi bu zaman zarfında zaten Saadet Partisinden de istifa etmiş ve siyasetten uzaktım. O zaman ki konjonktür bunu gerektirdi. Dedik ki ‘Hilvan’da siyaset yapacaksak, ya Saadet Partisi’nde ya da HDP’de yapacaktık.

Ak Parti biz teklif getirdi. Biz de bunu uygun gördük, gittik çalıştık teşkilatı harekete geçirdik. Zaten daha önce belediyeyi Saadet Partisinden kazanmıştık. 2014’te tekrardan Ak Parti ile kazandık. O zaman bize bir söz vardı. Gelecek dönem belediye başkan adaylığını bize vereceklerdi. Sonra dediler ki ‘seni kandırdık’ biz de dedik ki ‘madem bizi kandırdınız, bizi kandıranlar bizden değildir. Biz de ayrıldık.

Ayrılmamızın nedeni; mevcut olan belediye başkanına vermeyin biz beraber çalışmışız hiçbir hizmeti yoktur. Millet için çalışmıyor, kendisi için çalışıyor. Orada ne ilçe yönetimi, ne meclis üyelerine, ne amirler ve müdürlere sözü geçiyor. Belediyeyi kendi çiftlikleri gibi kullanıyorlar. Biz de bunu kabul etmediğimiz için yetkililere ve ilgililere bildirdik. Onlar da bu olsun dediler. Biz de dedik madem bu olacak biz de buna karşıyız. Başkası olsaydı destek verirdik. Ona verdiler biz de kabul etmedik.

Tam da bu noktada nasıl bir senaryo döndü; herkes ‘Hanif Düzme’ diye bakarken genel merkez mevcut ile devam dedi.

Söylentilere bakarsak çok şey söyleniyor. Kimi para verdi diyor, kimi vaat verdi diyor. Ama nihayetinde aday olarak gösterildi. Aday gösterildikten sonra biz de karşıda durduk. Biz gerçekten Ak Parti’ye karşı değiliz. Biz orada çalışmayan şahsa karşıyız.

Önümüzdeki seçimlerde söz ettiğiniz mevcut başkan Aslan Ali Bayık’a karşı bir cephe oluşursa bu cepheye önderlik eder misiniz?

Biz Hilvanlıyız, Hilvan’da bir potansiyelimiz var. Hilvan için söyleyecek sözümüz var. Eğer millet bize bir görev verir ve misyon yüklerse biz buna hazırız. Sadece bize değil ortak bir adaya verilirse ona da yardım ederiz. Ak Parti tekrardan bu arkadaşa verirse biz buna müsaade etmeyiz. Elimizden geleni yapacağız.

Biz bu arkadaşla aynı ailedeniz. Süleymanlarda bu kadar aile var. Benim gibi kaç tane çıkaracak ki?. Benim bunun yanlışlarını kabul etsem beni babasıyla değişmez. Ama ben bunu kabul etmem çünkü bunun yarını ve öbür günü de var.

Hilvan’da mevcut Belediye Başkanı Aslan Ali Bayık’ın çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Mevcut başkanın belediyecilikte toplamda 11. senesi oldu. Bu dönemde de bir yıl gitti. Ama verdiği vaatlerin beşte birini bile yapmadı. Bir tek kendi köyüne kilitli parke döşemiş başka da bir şey yapmamış. Gerekçesine gelirsek; diyor ki ‘para yok!’ para her yere aynı geliyor.

Hatta duydum ki sayın valinin yanına gitmiş. Demiş ki, ‘sayın valim bizim belediyemiz borçlu, biraz destek… Sayın vali de espri yapmış, senden önce ki belediye başkanı çalışmamış. Bunun için seni borçlandırmış.’ Yani gerçekten bir hizmet yapılmıyorsa bu onların basiretsizliğidir. Yoksa bismillah deyip başlamaları gerekiyor. Zaten Millet partiye oy verdi kimse ona vermedi.

Belediyenin borcu ne kadar; bilginiz var mı?

Kesin olmamakla beraber 15 milyondan bahsediliyor ve bunu da son dönemlerde gideceğini bildiği için yaptı. Piyasada da borcu var ama tam rakamı bilmiyorum.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *