«
  1. Anasayfa
  2. Ekonomi
  3. Esat Gerger: Çiftçinin Desteklenmesi İstihdama Katkı Sağlar

Esat Gerger: Çiftçinin Desteklenmesi İstihdama Katkı Sağlar

esat - gerger -

Genç çiftçi ve ekonomist Esat Gerger, Şanlıurfa’da başlayan hasat zamanı ile ilgili yaptığı açıklamada önemli bilgiler verdi. Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesine bağlı Anap’lı kırsal Mahallesi’nde büyük ölçekte çiftçilik yapan Genç çiftçi ve ekonomist Esat Gerger, hasat zamanı ile birlikte çiftçinin yüzünün güldüğünü belirtti. Gerger, hasadın çiftçinin yüzünü güldürdüğünü ancak her geçen gün artan girdilerin diğer taraftan çiftçiyi zora soktuğunu söyledi.

Geçen döneme göre oldukça iyi

Geçen sezon çiftçilerin zarar ettiğinin altını çizen Esat Gerger, “Bu yıl ekinler oldukça bereketliydi. Bu bereket geçen yıla oranla çok fazlaydı. Rekolteler yüksekti. Bu çiftçimizin yüzünü güldürdü. Geçen yılki olumsuz hasadın dönemine göre bu sene mevsimsel farklılıkların da etkisiyle ürün oldukça iyi geldi. Bu bizi memnun etse de diğer taraftan artan girdiler çiftçinin belini büküyor” değerlendirmesinde bulundu.

İstihdama katkı sağlar

Artan girdilerin çiftçiyi zora soktuğunun hatırlatan Genç çiftçi ve ekonomist Esat Gerger, “Mazot, gübre, ilaç ve iş gücü gibi girdilerin maliyeti oldukça yüksek geliyor. Bu da çok iyi bir hasat dönemine rağmen çiftçinin zora girmesi demektir. Mazot ve gübre gibi önemli girdilerde çiftçimiz daha fazla desteklenirse kentimiz ve ülkemiz hem tarımda hem de istihdamda daha çok kazanır.” ifadelerine yer verdi.

Tarım güçlenirse Şanlıurfa Güçlenir

İlimizden her yıl göç eden binlerce mevsimlik tarım işçisi olduğunu söyleyen Gerger, “ Her yıl ilimizden binlerce insan göç ediyor. Bunun önüne geçmek için çiftçinin desteklenmesi ve tarımsal yatırımların arttırılması gerekiyor. Buradan giden işçi kardeşlerimiz arasında en fazla kadın ve çocuklar yeter alıyor. Bu da dolaylı yollardan değil de direk olarak aile yapısını ve eğitim kalitesini de etkiliyor. Yani tarımın güçlendirilmesi Şanlıurfa’nın her alanda güçlenmesi demektir” dedi.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *