«
  1. Anasayfa
  2. Haberler
  3. Çarpık Kentleşmenin Modern Yüzü Karaköprü!

Çarpık Kentleşmenin Modern Yüzü Karaköprü!

karakopru - imari -

Şanlıurfa’nın Karaköprü ilçesi çarpık kentleşmenin modern yüzü olarak öne çıkıyor. Şanlıurfa’nın ilçeleri arasında son 10 yılda hızlı bir şekilde gelişen ve nüfusu 200 bini aşan Karaköprü ilçesinde ciddi bir çarpık yapılaşma oluyor. Dağ yamaçlarından dere yataklarına kadar her tarafa gelişigüzel çizilen imar projesi nedeniyle kurulan binalar çirkin bir görüntüye sebep olduğu gibi sağlıklı olmayan yaşam şartları da dayatıyor.

Dünyanın hiçbir yerinde örneğine rastlanılmıyor

Kent estetiği adına oldukça düşük bir profile sahip olan Karaköprü ilçesi dere yataklarına kurulan binalar ile olası sel felaketlerinde ölümlere, sel baskınlarına ve yaralanmalara davetiye çıkarıyor. Dünyanın hiçbir yerinde dere yataklarına kurulan bina örneğine rastlanmazken Karaköprü ilçesinde Akpınar deresi boyunca hızlı bir şekilde meydana gelen yapılaşma insan hayatının hiçe sayıldığı gerçekliğini gözler önüne seriyor.

İlçenin dokusu bozuldu

Son 10 yıl içerisinde belde statüsüne çıkıp kısa bir süre sonra ilçe statüsüne geçen Karaköprü ilçesinde hızlı betonlaşma nedeniyle kenar mahallelerde oluşan çarpık yapılaşmanın çok katlı versiyonu oluştu. İnsanların nefes alabilecekleri alanların oldukça az olması çarpık kentleşmenin Karaköprü’ye denli esir aldığını gösteriyor.
Şehir planlamacılarının ve uzmanların uyarılarına rağmen çok katlı ve iç içe imar planından vazgeçmeyen yetkili kurumlar Karaköprü’nün dokusunu bozmaya devam ediyor.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *