«
  1. Anasayfa
  2. Haberler
  3. Urfa’da Günlük Koronavirüs Vaka Sayısı Kaç?

Urfa’da Günlük Koronavirüs Vaka Sayısı Kaç?

PSX_20200804_232651

Türk Tabipler Birliği Üyesi Halis Yerlikaya TELE1’de Begümhan Aydoğan’ın konuğu oldu.

Yerlikaya Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs vaka rakamlarında şüpheleri arttıran açıklamalar yaptı.

Türk Tabipler Birliği Üyesi Halis Yerlikaya, Şanlıurfa’da günlük vakaların 300-350 civarında olduğunu ifade etti.

Türk Tabipler Birliği Üyesi Halis Yerlikaya’nın açıklamalarından bazıları şu şekilde:

“Yoğun bakım ünitelerinde hasta yatırılacak yeri yok. Şu anda kamu hastanelerinde bir hastayı yoğun bakıma yatırmak istediğinizde bir hasta vefat veya iyileşme sonrasında yoğun bakımdan çıkarıldıktan sonra yerlerine yeni hastalar yatırılabiliyor.

Diyarbakır’da günlük örneğin 300 civarında, bakılan testler içerisinde pozitif saptanan hasta oranımız 300 civarında. Urfa’da bu rakam 300-350 civarında. Sadece bölgede bu sayılara baktığımız zaman bile Sağlık Bakanlığı’nın 950-1000 bandındaki hasta sayısını geçiyor. Bu sayıları nasıl elde ediyorlar anlamakta güçlük çekiyoruz biz. birçok farklı illerdeki arkadaşlarımızla da konuştuğumuzda oralardaki vaka sayılarında da ciddi bir artış var. Şu anda açıklanan rakamlar gerçekliğin bir kısmını ifade ediyor.

Gerçekliğin bütününü yansıtmıyor

Sadece Diyarbakır’da bir gecede 8 hastanın eks olduğu vefat ettiği zaman diliminde Türkiye genelinde açıklanan rakam 17’ydi. Dolayısıyla bütün illeri bir araya getirdiğimizde gerçekten açıklanan rakamlarla ilgili gerçek sahadaki verilen birbirleriyle uyuşmadığı, sahadaki verilerin çok daha fazlasını ifade ettiğini biliyoruz. Nitekim zaten basına da yansıdı. Malatya’da valinin açıkladığı rakamla o bölge için Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı rakamlar birbirleriyle uyumlu değildi.”

 

 

(RHA AJANS)

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *