«
  1. Anasayfa
  2. Haberler
  3. Haramiburç Yok Olmaya Mahkum edildi

Haramiburç Yok Olmaya Mahkum edildi

hilvan- ozveren - mahallesi -2

Haber: Hasan Ray

Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesine bağlı Özveren (Haramiburç) Mahallesinde bulunan ve mahalle sakinleri tarafından kralın evi olarak adlandırılan tarihi yapı turizme kazandırılmayı bekliyor. Mahalle sakinlerinden aldığımız bilgilere göre söz konusu tarihi yapının yaklaşık 30 yıl öncesine kadar iki katlı bir bina görünümüne sahip mimarisi ve ihtişamıyla mahallenin ortasında yer alıyordu.

Kitabesi bile tahrip edilmiş

Tarihi yapını  bazı taşlarında bulunan kitabeye benzer şekillerin yazı olduğu ve zamanla tahrip edildi. Bu tahribat belki de yapının kim tarafından ya da hangi medeniyet döneminde yapıldığı ile ilgili soruların cevabıydı. Ancak yaşanan tahribat ve çökmeler bunu neredeyse imkansız hale getirmiş.

Zamanla tahrip oldu

Tarihi net olarak bilinmemekle beraber mahalle sakinlerinden olan Ali Badıllı’ya (80) göre söz konusu yapı yaklaşık 30 yıl öncesinde kadar tam anlamıyla ayaktaydı. Ali Badıllı, “Bu tarihi babamızın babasından bu yana varlığını sürdürüyor. Daha önce  tam bina olarak yerinde duruyordu. Ama zamanla yıkıldı ve tahrip oldu. Bu tarihi yapı kendimizi bildik bileli var” dedi.

İki katlı bir yapıydı

Tarihi yapının yakın tarihe kadar mahalledeki çocukların eğitiminde de kullanıldığını belirten Ali Badıllı, “Bu yapı iki katlıydı. Burada çocuklar medrese eğitimi alırdı. Yani bir nevi okul ve medrese görevi de gördü. Bu yapıda su kuyusu da vardı. Zamanla kuyu kapandı ve üst kat çöktü. Çöken taşlar ya kırıldı ya da başkaları tarafından alındı” diye konuştu.

Turizme kazandırılmalıdır

Tarihi yapının turizme kazandırılması gerektiğini söyleyen mahalle sakinlerinden Bahattşn Badıllı ise, “Bu tarihi yapılarımızın yok olmaması gerekiyor. Bu yapılar gerekli tescil ve restorasyonda sonra turizme kazandırılması gerekir. Yetkili kurumların bu kalıntıları yok olmadan değerlendirmesini istiyoruz. Yetkililer tarihi yok olmasına seyirci kalmamalıdır” şeklinde konuştu.

 

Haramiburç Yok Olmaya Mahkum edildi

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *