«
  1. Anasayfa
  2. Ekonomi
  3. Bir Zam Da ÖSYM’den

Bir Zam Da ÖSYM’den

PSX_20210207_201100

Milyonlarca öğrencinin gireceği YKS ücretine yüzde 29 oranında zam yapıldı. Başvuru ücreti oturum başına 70 TL’den 90 TL’ye yükselmiş oldu. Üniversite sınavı için 3 oturuma girecek olan bir öğrenci 270 TL ödeyecek.

 

ÖSYM tarafından yeni sınav ücretleri belirlendi. Milyonlarca öğrencinin gireceği Yükseköğretim Kurumları Sınavı ( YKS) ücretine yüzde 29 oranında zam yapıldı. Başvuru ücreti oturum başına 70 TL’den 90 TL’ye yükselmiş oldu.

 

Tıp fakültesi mezunlarının gireceği Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) ücreti de 450 TL’den 500 TL’ye çıktı. Sınav ücretlerine yapılan zamma hem öğrencilerden hem de muhalefetten tepki geldi.

 

Cumhuriyet Halk Partisi, ( CHP) Adana Milletvekili Orhan Sümer, yaptığı açıklamada, “Kişi başına 10 liraya mal olabilecek bir sınav için pandemi döneminde bu kadar yüksek rakamlar belirlemek vicdanlı değildir. Öğrencilerimiz okulların kapanması, yüz yüze eğitimin sona ermesi gibi birçok olumsuzluk yaşamaktadır. TUS sınavına girecek bir aday 500 lira, üniversite sınavı için 3 oturuma da girecek öğrencimiz 270 lira ödeyecek. En azından pandeminin devam ettiği 2021 yılındaki tüm sınavlar sembolik biçimde 1 lira olmalıdır.

 

Sınavların ekonomik yükünü devletin karşılayacak gücü vardır” dedi.

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *