«
  1. Anasayfa
  2. Haberler
  3. Şanlıurfa’daki intiharları bakana sordu

Şanlıurfa’daki intiharları bakana sordu

NUSRET MACİN

Şanlıurfa’daki intihar vakaları TBMM’ye taşındı.   HDP Şanlıurfa Milletvekili Nusrettin Maçin, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle meclise yazılı soru önergesi sundu

Bakan Soylu’nun yanıtlaması istemiyle meclise önerge sunan Nusrettin Maçin, intihar vakalarının artmasına yoksulluk, işsizlik ve güvencesizliği gerekçe gösterdi.

Vekil Nusrettin Maçin’in sunduğu önerge şöyle:

“Şanlıurfa’da bir hafta içinde 9 yurttaşımız intihar ederek yaşamlarına son vermişlerdir. Pandemi sürecinde özellikle yoksullaştırılan   yurttaşlarımızın geçimin zorlaşması, işsizlik, güvencesizlik ve geleceksizliğin artması nedeniyle intihar vakalarında ciddi artışlar olmaktadır. Artan intihar vakalarının patolojik nedenlerinin yanında daha çok sosyolojik ve politik bir olgu olduğu bilimsel çalışmalarla ortaya konulmuştur. Şanlıurfa halkı ekonomik nedenlerle çaresizliğe mahkûm edilmiş ve tek başına bırakılarak intihara sürüklenmiştir.

Covid-19 salgının Türkiye’de başladığı Mart 2019 ‘dan artan derin ekonomik kriz nedeniyle binlerce işyeri kapanmış ve milyonlarca insan işsiz kalmıştır. Giderek yoksullaşan yurttaşlarımız bu yükün altında ezilmekte ve son çare olarak intihar etmektedir.

Yoksulluğun, işsizliğin ve ekonomik sorunların intihar olaylarını artırdığı belirtmektedir. Şanlıurfa’da yaşanan intihar olaylarının önüne geçebilmek için acilen gerekli adımlar atılmalıdır.

Bu bağlamda;

1-Şanlıurfa ‘da 2020-2021 yılları arası kaç kişi intihar etmiştir?

2- Şanlıurfa da intihar edenlerin yaş, cinsiyet ve hangi meslek gruplarında olduğuna dair çalışmanız var mı?

3-İntiharların yüzde kaçı yoksulluk ve geçim zorluğundan kaynaklıdır?

4-Şanlıurfa halkının gündelik yaşam destekleyici ve kuvvetlendirici çalışmalarınız var mıdır? Var  ise hangi aşamadadır?”

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *