«
  1. Anasayfa
  2. Haberler
  3. Şanlıurfa Barosu’ndan o savcıya destek geldi

Şanlıurfa Barosu’ndan o savcıya destek geldi

Urfa Barosundan Ankara ve Diyarbakır Barosuna Destek

 

Şanlıurfa Barosu, pandemi genelgeleriyle ilgili resen soruşturma başlattığını açıklayan Cumhuriyet Savcısı Eyüp Akbulut ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamada baronun, savcı Akbulut’un yanında olduğu belirtildi.

Türkiye, “Koronavirüs tedbirleri kapsamındaki genelgelerin tamamı hukuksuzdur” diyen Cumhuriyet Savcısı Eyüp Akbulut’u konuşuyor.

Dün bir video yayınlayarak pandemi genelgelerini eleştiren Viranşehir Cumhuriyet Savcısı Akbulut, genelgeler ile ilgili resen soruşturma başlattığını açıkladı. Bu açıklamanın ardından HSK, Akbulut hakkında adli ve idari inceleme başlattı.

Sosyal medyadan savcı Akbulut’a destek mesajları yağdı. O desteklerden biri de Şanlıurfa Barosu’ndan geldi. Baro, bir açıklama yaparak Akbulut’un yanında olduklarını ve desteklediklerini duyurdu.

Şanlıurfa Barosu’nun, Türkiye’nin gündemine oturan savcı Eyüp Akbulut ile ilgili açıklaması şöyle:

“Şanlıurfa’da Viranşehir Cumhuriyet Savcısı Eyyüp Akbulut, 18.05.2021 tarihinde (dün), bir hukuk adamı olarak, pandemi süreci boyunca hükümetçe uygulanan tüm uygulamalara yönelik görüşlerini, değerlendirmelerini ve bir “savcı” olarak tavrını ortaya koymak suretiyle sosyal medya ortamında bir paylaşımda bulunmuştur.

Akbulut yaptığı değerlendirmelerde, süreç boyunca hükümetçe uygulanan uygulamaların başta anayasa olmak üzere ilgili tüm kanunlara aykırı olduğunu ifade etmekte, bu değerlendirmelerini bilim adamlarının bilimsel makalelerine dayandırmakta ve uygulamaların aynı zamanda “İnsan Hakları ve Biyotıp Sözleşmesi”ne aykırılığına dikkat çekerek uygulamalara ilişkin bir soruşturma başlattığını ifade etmektedir.

Uzun süreden beri “tarafsız yargı” adına bir değerlendirme, karar veya girişim görmeyen ülke insanı, Cumhuriyet Savcısı Akbulut’un bu değerlendirmelerini takdirle karşılayarak sahip çıkmış ve paylaşımlarıyla ülkenin birincil gündemi haline getirmiştir.

Şanlıurfa Barosu olarak, Cumhuriyet Savcısı Eyyüp Akbulut’un değerlendirmelerini doğru, hukuka uygun ve takdire şayan görüyoruz ve sahipleniyoruz. Yıllardan beri yargının talimatla hareket ettiği, “tarafsız yargı” anlamında neredeyse bir emarenin görülmediği bir ortamda Savcı Eyyüp Akbulut’un bu değerlendirmelerinin “tarafsız yargı” adına bir ışık olduğunu değerlendiriyor; cesaretin bulaşıcı olduğunu ve adalete güvenin yeniden tesisi için diğer tüm yargı mensuplarından aynı umut verici tavrı beklediğimizi ifade etmek istiyoruz.

Yine Şanlıurfa Barosu olarak Cumhuriyet Savcısı Eyyüp Akbulut’un değerlendirmelerine paralel olarak, pandemi sürecindeki uygulamaların zaten yoksul olan halkı ekmeğe muhtaç hale getirdiğini, sokağa çıkma zorunda kalan halkın bu kez de hükümetçe bir gelir kaynağı olarak görüldüğünü ve esasen hukuka aykırı konulan kurallara aykırı davranıldığından bahisle kesilen cezaların ayrı bir külfet olduğunu da ifade ederek hukuka aykırı bu uygulamalara karışı olduğumuzu ve derhal son verilmesi çağrısında bulunuyoruz.

Sonuç olarak Cumhuriyet Savcısı Eyyüp Akbulut’un açıklamaları ve başlattığını belirttiği soruşturmanın, yıllardan beri siyasal iktidarın silahı haline getirilen yargının, tarafsızlığı adına umut verici olduğunu, bu anlamda Cumhuriyet Savcısı Eyyüp Akbulut’un yanında olduğumuzu ve desteklediğimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz.”

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *