«

Şanlıurfa GAP Havalimanında uçak seferleri iptal olmaya devam ediyor. Kent genelinde etkili olan yoğun sis nedeniyle uçak seferleri iptal ediliyor. Türkiye’nin en büyük kentleri arasında bulunan Şanlıurfa’da yaşanan sorunların ardı arkası kesilmiyor. Kentte yaşanan ve çözülemeyen sorunlarda biri de GAP Havalimanındaki eksiklikler. 

GAP Havalimanında yetersiz uçak sefer sayısının yanında bir de eksik olan ILS cihazı nedeniyle büyük sıkıntılar yaşanıyor. Pistte bulunması gereken ve uçakların sisli havalarda yön bulup inmesini sağlayan cihazın bulunması nedeniyle seferler ya iptal ediliyor ya da çevre illere uçaklar yönlendiriliyor.

Şanlıurfa GAP Havalimanında ILS cihazının bulunmamasından dolayı dün 6 bugün ise 2 uçak seferi iptal edildi. Komşu illerden Diyarbakır ve Gaziantep’te bulunan ILS cihazının sağladığı avantaj nedeniyle seferlerde aksama ya da iptal durumu yaşanmıyor.

ILS cihazı nedir?

ILS, Uçak iniş pistinin başına yerleştirilmiş vericiler vasıtasıyla uçakların inişine yardımcı olan bir hassas yaklaşma sistemidir. ILS, uçağın pist başına kadar hassas yaklaşmasını sağlayan bir seyrüsefer yardımcı sistemidir.

Bulut tavanının alçak, görüş faktörlerinin kötü olduğu hava koşullarında, uçağın alçak bir biçimde piste yaklaşmasını ve piste elektronik cihazlarla emniyetli iniş yapmasını sağlar. Pilota istikamet ve süzülüş hattı bilgisi verir.

Pilotların özellikle sisli ve karlı havalar gibi görüş mesafesinin çok düşük olduğu zamanlarda inişlerini büyük ölçüde kolaylaştıran sistem

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *