«
Sağlıkta şiddete tepkiler dinmiyor

Şanlıurfa’da şiddet göre sağlık çalışanına yönelik yazılı açıklama yapan Sağlık – Sen olayı kınadı.

Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Hemşire Mustafa Arslan, iddialara göre hasta yakınları tarafından tehdit edildi. Tehdit olayının ardından karakola giderek şikayetçi olan Mustafa Arslan,  darp edildi. Olayın ardından tepkiler çığ gibi büyüdü. Olaya ilişkin Sağlık-Sen Şanlıurfa Yönetim Kurulu tarafından basın açıklaması yapıldı.

Şiddete uğrayan sağlık çalışanına yönelik Sağlık-Sen Şanlıurfa Yönetim Kurulu tarafından yapılan basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Sağlıkta şiddet; zaman, zemin ve ‘kurban’ ayrımı yapmadan ilerleyişini kararlılıkla sürdürmektedir. Bu durumun maalesef mesleki bir realiteye dönüşmüş olması, sağlık çalışanlarını çok daha fazla endişelendirmekte, meslekten soğutmaktadır. Sorumluluk sahibi olanların, şiddet olaylarını bütüncül bir çerçevede ele alıp, çözüm üretme yoluna gitmemeleri ise ayrıca düşündürücüdür.

Olay bazlı tepki ve yaklaşımlar, gündelik bir hassasiyet oluştursa da ne yazık ki meselenin kökten çözümüne katkı sağlamamaktadır.  Bu noktada Sağlık Bakanlığını bir defa daha önleyici, caydırıcı ve engelleyici adımlar atmaya davet ediyoruz.

Bu vesile ile dün akşam Şanlıurfa Eyyübiye Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Acilde görev yapan Hemşire Mustafa Arslan’a yapılan saldırıyı şiddetle kınıyor ve  Sürecin yakın takipçisi olacağımızı bildiriyoruz

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *