«
Şanlıurfa için önemli uyarı

Son yılların en büyük kuraklık tehdidiyle mücadele eden Türkiye’de çiftçiler bir yandan da girdi maliyetleri ile mücadele ediyor. Çiftçiler ne yapacaklarını kara kara düşünürken uzmanlardan korkuta kuraklık açıklaması geldi.

Güneydoğu’ya dikkat çekti

Ziraat Mühendisi ve Tarım Yazarı Faik Toy, Gündeydoğu Anadolu Bölgesinin tarım sal lokomotifi olan Şanlıurfa ve Diyarbakır için korkutan bir uyarı yaptı. Ziraat Mühendisi Faik Toy, yaptığı açıklamada kuraklık tehdidinin hala geçmediğini belirterek Şanlıurfa ve Diyarbakır’ı işaret etti.

Kuraklık tehdidi büyümeye devam ediyor

Türkiye’nin önemli tarım merkezlerinden olan Şanlıurfa ve Diyarbakır illerinde ekili arazilerin geçen yıllara göre gelişiminin yaklaşık 2 hafta geriden geldiği ve bu yüzden kuraklık tehdidinin arttığına dikkat çeken Ziraat Mühendisi Faik Toy şunları söyledi:

“Güneydoğu Anadolu’da özellikle Diyarbakır ve Şanlıurfa illerimizde tarımsal kuraklık riski artmaya başladı. 15 günlük hava tahminlerine göre yağış gözükmüyor. Ekinler bu yıl geçen yıla göre 10 gün geriden geliyor. Yağış olmazsa kuraklık hasarı geçen yıldan daha büyük olacak”

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *