«
Karaköprü’ye bağlı kırsal Yoğunburç mahallesinde yapılan tapu güncellemesi mahalleyi ikiye böldü. Mahalledeki son tapu güncelleme süreci yaklaşık iki ay önce başladı. Tapu kadastro memurları mahalleye geldi, iddiaya göre muhtar tarafından önerilen mahallenin ileri gelen isimleri bilirkişi olarak atandı. Keşif tamamlandı, tapu sınırları yeniden belirlendi. Güncelleme sonrası belirlenen tapu sınırları askıya çıktı. İddiaya göre, daha önce köy statüsündeki mahallenin ortak kullanım alanları muhtarın akrabaları üzerine tapulandı. 

Mahalle sakinleri itiraz etti

Şu ana kadar daha önce ortak kullanım alanı olan 700 dönüme yakın 46 parselin bazı isimler üzerine tapulandığını öne süren mahalle sakinlerinden Osman Ak, “Biz atanan bilirkişi heyetinde bazı kişilere güvenmiyoruz. Muhtar bunları bilirkişi olarak önermiş. Bazı mahalle sakinleri beni bu kişiler konusunda uyardı. Keşif bitti sonra liste geldi. İsim yazmadığı için biz önce bir şey anlamadık. Köyün dışındaki 46 parseli kendi akbabaları üzerine yazmışlar. O krokileri de listenin dışına çıkarmışlar. Sonra bazı mahalle sakinleri tapuya gidince problemler olduğunu fark etmişler. Oraya gidip baktığımızda mahallenin etrafında tapu dışı kalan ortak alanları kendi üzerlerine tapulamışlar. İsimler de üzerinde yazılıydı. Biz bunlara itiraz ettik. Hem tapu müdürlüğüne hem de savcılığa 40’a yakın şikayet dilekçesi verdik” dedi.

Mahalle muhtarı: Hiçbir sorun yok

Mahalle muhtarı Osman Kırmızı ise iddiaları yalanladı. Tapu güncellemesinin sorunsuz bir şekilde geçtiğini söyleyen muhtar Kırmızı şöyle konuştu: “Tapu Kadastro memurları geldi. Köyde bir ihtiyar heyeti bilirkişi tayin edildi. Amaçları muhtarlığı tekrar düşürmek. Ortada hiçbir şey yok. Güncelleme yapıldı ve sorunsuz bir şekilde geçti. Tapu güncellendi ama hiçbir sorun yok. Ben bu konuda suç duyurusunda bulundum. Bir şey olursa zaten askıda itiraz ederler ve bir şey varsa zaten her şey ortaya çıkar. Bunların hepsi benim rakibim. İki kez itiraz sonucu muhtarlığım düştü yapılan seçimlerde tekrar ben kazandım. Yani bahsedildiği gibi bir şey yok, kesinlikle yalandır. Ben kendime ve adalete güveniyorum. Zaten savcılığa suç duyurusunda bulundum.”

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *